spravy.sk spravy.sk

Košice potvrdili zánik. Reagujú kapitán, tréneri či primátor Raši

Futbalový klub VSS Košice prostredníctvom svojej oficiálnej webstránky potvrdil očakávaný zánik klubu.

Už doobeda sme vás informovali o tom, že FC VSS Košice nenastúpi do druhej najvyššej súťaže a ani sa nezúčastnilo stretnutia druholigových klubov. Vzápätí vedenie tímu z metropoly východného Slovenska vydalo na svojom webe definitívne stanovisko. „Vážení fanúšikovia a členovia klubu FC VSS Košice, s poľutovaním vám musíme oznámiť, že aj napriek našim snahám a rokovaniam, ktoré prebiehali až do dnešného dňa (štvrtok 27. júla - pozn. red.), sa nám nepodarilo zabezpečiť financovanie na chod novej sezóny, preto sme museli pristúpiť ku krokom, ktoré sme už uviedli v našom vyhlásení zo dňa 13. júna 2017. Dnes sme oficiálne oznámili príslušným orgánom SFZ, že k dnešnému dňu t.j. 27. júlu 2017, ukončujeme svoju športovú činnosť a to vo všetkých kategóriách. Veľmi nás to mrzí avšak dúfame, že nás pochopíte, že sme inú možnosť nemali. Chceme sa vám, našim verným fanúšikom a členom klubu, poďakovať za doterajšiu spoluprácu, podporu a pochopenie,“ napísalo vedenie VSS Košice.

S aktuálnou informáciou o konci športovej činnosti sme zastihli aj jej posledného trénera Jozefa Majoroša. „Je mi úprimne ľúto, ako celá situácia dopadla. Tak veľké mesto ako Košice a taká tradičná značka ako VSS si nezaslúžila takýto koniec. Nevrhá to dobré svetlo na slovenský futbal, bohužiaľ, stalo sa čo sa stalo. Vzhľadom na to, že sa nám s vypätím všetkých síl, fyzických aj psychických, podarilo minulú sezónu vyhrať druhú ligu a prebojovať sa medzi elitu, ma výsledný koniec mrzí aj z pohľadu hráčov. Tí si postup vymakali a v konečnom dôsledku sa nepredstavia vo Fortuna lige a definitívne už ani v drese s logom VSS. Som z toho smutný,“ povedal exkluzívne pre ProFutbal.sk v súčasnosti už asistent trénera v MFK Zemplín Michalovce.

"Dnes je čierny deň košického futbalu. Ďakujem klubu VSS za to, že ma vychoval, že som tu stretol veľa kamarátov a dobrých ľudí. Myslím si, že viacerí z nás verili, že je možno čas na to, aby sa po tomto roku situácia v klube pohla k lepšiemu. Nikto z nás si však takýto scenár nepredstavoval. Po pre mňa asi najkrajšej a zároveň najsmutnejšej sezóne. Asi všetci vedia o finančných problémoch v klube, tak tomu aj bolo, no vytvorili sme partiu chlapcov a trénerov, ktorí mali ku klubu vzťah a dokázali sa na to povzniesť s víziou lepšieho fungovania klubu. Verím, že je toto možno dlhodobý, no nevyhnutný krok k tomu, aby sa košický futbal opäť posunul tam, kam patrí. Chcem sa poďakovať všetkým spoluhráčom, trénerom a fanúšikom, ktorí pri nás stáli. Verím, že jedného dňa sa spolu všetci opäť stretneme," pridal na svojom oficiálnom Facebooku názor kapitán minulosezónneho kádra František Vancák.

„Nielen ja, ale všetci bývalí hráči sme z toho veľmi smutní. Sami nechápeme, ako sa môže dostať takýto klub do konečného úpadku. Je to niečo nemysliteľné a ak by žil nebohý pán Alexander Rezeš, tak by sa niečo také určite nestalo," povedal pre kosiceonline.sk  súčasný tréner konkurenčnej Lokomotívy a bývalý útočník 1. FC Košice Albert Rusnák, ktorý je v kontakte s viacerými hráčmi VSS: „V záujme košického futbalu sme pripravení vziať pod seba tých najtalentovanejších chalanov, ktorí u nás nájdu kvalitné podmienky. Osobne som sa snažil osloviť aj chlapcov z prvého tímu VSS. Nemyslím legionárov, ale našich Košičanov. Zatiaľ je v Lokomotíve Miki Tóth, ale hovoril som aj s Vancákom či Jonecom. Vysvetlil som im, aké plány s nimi máme. Je len na nich, ako sa rozhodnú. Pre košický futbal by bolo dobré, ak by tu ostali."

Situácia nenechala chladného ani košického primátora Richarda Rašiho, ten je podľa vlastných slov smutný z toho ako dopadol slávny klub. Na druhej strane si myslí, že rozhodnutie ukončiť športovú činnosť bolo v tejto situácii, žiaľ, jediné možné riešenie. „Mrzí nás všetkých ako to s profesionálnym futbalom dopadlo, no žiaľ udalosti posledných týždňov nasvedčovali tomu, že klub má obrovské problémy, ktoré sa mu nepodarilo vyriešiť. Košice prídu nielen o derby zápasy, ale aj o jeden tradičný klub, ktorý v minulosti dosiahol viacero úspechov. Pre mesto je teraz prvoradé, aby sa zánik tohto klubu dotkol čo najmenšieho počtu detí, ktoré hrali a trénovali v mládežníckych kategóriách VSS Košice. Na zatiaľ poslednom Mestskom zastupiteľstve sme už schválili, že časť dotácie vo výške 75 tisíc eur pôjde pre FC Lokomotíva Košice a ďalších 120 000 eur sa podľa vopred stanovených kritérií prerozdelí do tých klubov v meste, do ktorých prestúpia mládežníci z bývalého VSS Košice. Myslím si, že tento systém bude spravodlivejší a verím, že deti budú aj naďalej športovať a neprídeme ani o jeden talent,“ uviedol pre Korzár primátor mesta. Dobrou správou však je, že zánik FC VSS by nemal mať vplyv na výstavbu nového futbalového štadióna. „Nie, to s tým nemá žiaden súvis, výstavba bude pokračovať podľa plánu. Verím, že na novom štadióne bude hrávať svoje domáce zápasy nielen FC Lokomotíva Košice, ale napríklad aj iný košický klub, ktorý dovtedy môže postúpiť do niektorej z celoštátnych súťaží,“ dodal Raši.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia