spravy.sk spravy.sk

Kapitán a miláčik talianskeho SSC Neapol Marek Hamšík oslavuje 30 rokov

Slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík dnes oslavuje okrúhle narodeniny.

Ofenzívny stredopoliar slovenskej reprezentácie a talianskeho klubu SSC Neapol púta pozornosť nielen futbalovým umením, ale aj tetovaniami a extravagantným účesom. Šesťnásobný (2009, 2010, 2013, 2014, 2015, 2016) víťaz ankety o najlepšieho futbalistu Slovenskej republiky (SR) sa svojimi výkonmi zaradil medzi najlepších a najpopulárnejších športovcov nielen na Slovensku, ale aj na svete.

TASR

Marek Hamšík sa narodil 27. júla 1987 v Banskej Bystrici. Ešte pred narodením budúceho "špílmachra" mu starý otec pripravil ako prvý darček kopačky. K futbalu ho priviedol otec Richard Hamšík, bývalý aktívny hráč. Ako štvorročného ho zapísal do súkromnej futbalovej školy JUPIE v Podlaviciach, ktorá sa v roku 1997 spojila s FK Podlavice, aby následne vznikol FK JUPIE Banská Bystrica-Podlavice. Od 22. júna 2014 je oficiálnym názvom klubu JUPIE Futbalová škola Mareka Hamšíka.

V mládežníckom podlavickom tíme pôsobil do roku 2002, keď podpísal zmluvu so Slovanom Bratislava. Ako mladší a starší dorastenec získal s bratislavským klubom majstrovský titul. V A-tíme belasých debutoval začiatkom novej sezóny roku 2004, dokopy odohral šesť zápasov a strelil jeden gól.

Ešte v tom istom roku sa pre mladučkého Hamšíka otvorili dvere do sveta veľkého futbalu. Mal 17 rokov, keď debutoval v drese Brescie Calcio v najvyššej talianskej súťaži Serii A. Sezóna pre lombardský klub neskončila najlepšie, keďže tím zostúpil do druhej najvyššej talianskej súťaže Serii B. Zostup do nižšej súťaže však Hamšíkovi paradoxne pomohol, stal sa stabilnou súčasťou mužstva aj napriek nízkemu veku. Nemal ani dvadsať rokov a už bol ústrednou postavou Brescie. Jeho výkony gradovali a bolo len otázkou času, kedy prestúpi do silnejšieho klubu.

TASR

Záujem o jeho osobu bol značný. Za 5,5 miliónov eur ho napokon získal v roku 2007 SSC Neapol. V azúrovom drese debutoval v Talianskom pohári proti Cesene. Neapol zápas vyhral 4:0 a Hamšík prihral na prvý gól a druhý sám strelil. V septembri 2007 zaznamenal v zápase proti Sampdorii svoj prvý gól v Serii A. Najlepším strelcom Neapola bol už v prvej sezóne 2007/2008. V roku 2010 sa vo veku 22 rokov stal najmladším kapitánom v histórii SSC Neapol. Doteraz za tento klub odohral 452 zápasov a strelil 113 gólov.

zdroj: youtube.com

Hamšík patrí medzi ikony neapolského klubu. Svojou hrou, oddanosťou klubu a skromným vystupovaním si získal srdcia vášnivých neapolských fanúšikov. Svoju vernosť Neapolu Hamšík v otvorenom liste mestu, klubu a fanúšikom vyjadril aj týmito slovami: "Futbal je pre mňa dôležitý a hrať za Neapol 10 rokov je jednou z najväčších odmien, ktoré mi život dal. Ale dôvod, pre ktorý som ostal tak dlho, je niečo viac než futbal. V Neapole som súčasťou komunity a rodiny, ktorá má mimoriadne špeciálne miesto v mojom srdci. Potreboval som mať viac, než len tučný šek a kopec trofejí. Chcel som aj niečo cítiť v mojej duši."

TASR

TASR


Banskobystrický rodák je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej reprezentácie, za ktorú doposiaľ odohral 97 zápasov a strelil 21 gólov. S kapitánskou páskou na rukáve priviedol v roku 2010 reprezentačný tím do osemfinále majstrovstiev sveta (MS) v Juhoafrickej republike (JAR). K lídrom reprezentačného výberu patril aj na francúzskych majstrovstvách Európy (ME) v roku 2016, na ktorých sa Slovensko prebojovalo tiež do osemfinále.

TASR

TASR

Fanúšik hip-hopu, filmových komédií či milovník bryndzových halušiek, vo futbalovom svete prezývaný Marechiaro má s manželkou Martinou dvoch synov Christiana a Lucasa a dcéru Melissu.

TASR

TASR


zdroj: youtube.com
zdroj: youtube.com/SFZ official

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Taliansko - Serie A

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia