spravy.sk spravy.sk

Pred rokom chytal proti Haniske či Tepličke, teraz sa mu môže postaviť Wayne Rooney

Len málo hráčov sa môže pochváliť takou výraznou zmenou súťaže i prostredia za jeden kalendárny rok. Brankár Matúš Macík ešte nedávno chytal zápasy proti tímom rangu Hanisky a Tepličky nad Váhom, teraz drží Ružomberok nad vodou v druhej najprestížnejšej pohárovej súťaže a čoskoro môže čeliť aj veľkým útočným menám ako Davy Klaassen, Kevin Mirallas či Wayne Rooney.

Odmalička bol na svoj post predurčený, dobrá stavba tela a bez pár centimetrov dvojmetrová postava boli odjakživa postrachom pre útočníkov. Aj preto už v mladom veku začal chytať za seniorský tím Liptovského Mikuláša. „V tomto klube som urobil svoje prvotné kroky a na všetky chvíle len v dobrom spomínam. Klub ma potiahol kvalitatívne nahor, už v skorom veku som dostal šancu chytať druhú ligu, začalo sa mi dariť. Pracovalo sa síce v skromných, ale veľmi dobrých podmienkach. Hráči mali svoj komfort, vždy dostávali, čo potrebovali. Som neustále v kontakte s kabínou aj mojimi extrénermi, ak je čas, rád chodievam sledovať aj ich zápasy,“ rozrozprával sa aj o začiatkoch Matúš Macík.

Macík je odhodlaný od prvého kroku na hraciu plochu. (foto: Rudolf Maškurica)

Prvý výrazný kariérny krok spravil pred sezónou 2015/2016, kedy ho vytiahli do Ružomberka. Šancu však dostal iba raz, viac štartov nazbieral Macedónec Darko Tofiloski, ale aj Ľuboš Hajdúch či Matej Šavol. „Malo ísť o ročné hosťovanie, ale nevyšlo to podľa predstáv. Vrátil som sa preto po polroku do Mikuláša, kde som sa rozchytal a až po sezóne nasledoval trvalý prestup do Ružomberka,“ vysvetlil liptovský rodák, ktorý si vybojoval stabilnú pozíciu medzi žrďami. „Teším sa, že mi minúty pribúdajú, v mojom veku potrebujem chytať čo najviac. Oproti Mikulášu je tu všetko na profesionálnejšej úrovni. Z pohľadu práce, ale aj jednania, komfortu, regenerácie. Inak sa pozeráte, keď idete raz za týždeň do wellnessu a inak, keď ho máte priamo v šatni. Je tu iná úroveň. Mám pri sebe fantastických trénerov, vďaka ktorým sa zdokonaľujem, maséri a zvyšok realizačného tímu s nami maká deň aj noc. Som v Ružomberku veľmi spokojný a šťastný,“ nechal sa počuť dvadsaťštyriročný brankár.

V minulej sezóne bolo týchto osláv v šatni veľa, aj vďaka tomu sú v pohárovej Európe. (foto: Rudolf Maškurica)

Hneď vo svojej prvej sezóne vychytal pre klub niečo, čo sa jeho predchodcom nepodarilo jedenásť rokov. Macík mal len trinásť, keď hrala Ruža pohárovú Európu naposledy, teraz ju pre mesto vybojoval znovu. Keď zaznamenal čisté konto v kľúčovom zápase s Podbrezovou, mal akurát narodeniny. A tak sa po roku brankár, ktorý na zápasy cestoval do Dolnej Ždane či Serede, teraz môže pasovať s najlepšími klubmi starého kontinentu. „Je to veľký, ale príjemný skok. Pred rokom som chytal druhú najvyššiu súťaž na Slovensku, teraz chytám Európsku ligu UEFA. Ak by mi niekto vtedy niečo obdobné povedal, iba by som sa zasmial. Ale teraz je to realita,“ s úsmevom na perách vraví Macík.

V prvom kole vyradil so spoluhráčmi srbskú Vojvodinu, ktorá hrá pohárovú Európu na každoročnej báze. Za posledné štyri ročníky jej cesty až trikrát skončili až v play-off, pred tromi rokmi jej vystavil stopku AS Trenčín, hoc mal na mále. V ďalšom predkole hrajú Hrnčárovci vyrovnanú partiu s nórskym Bergenom, ten si však pod Čebraťom vybojoval víťazstvo 1:0. „Bol to kvalitný duel, oba tímy si vypracovali zaujímavé šance, len nás mrzí, že tie naše neskončili gólom. Ak by sme dali aspoň jeden, vyhliadky pred odvetou by boli o niečo lepšie. Napriek tomu si veríme, že postúpime,“ predpovedá Macík a dodáva: „Nie je treba niečo výrazne meniť. Držíme sa toho, čo nás zdobilo a vychádzalo celú sezónu i v prvom predkole a nevidím dôvod, aby nám to nevyšlo v odvete. Doma sme mali málo pohybu a slabý dôraz v osobných súbojoch, čo je proti škandinávskemu súperovi vždy trestuhodné, sú dobre stavaní a siloví. Musíme si viac pýtať loptu, vyrážať do brejkov a tiež dávať si pozor na štandardky.“

Keď udeľovali Ruži medaile za tretie miesto vo Fortuna lige, hráči mali špeciálny outfit. (foto: Rudolf Maškurica)

Za obrovskú motiváciu pred zápasom v Nórsku môžeme označiť žreb tretieho predkola, v ktorom bude mužstvo, ktoré z tejto konfrontácie postúpi ďalej, čakať popredný účastník anglickej Premier League. „Everton je Everton. Ide o niečo úplne iné než tu bolo doteraz, je to klub svetového mena. Každého brankára láka postaviť sa hráčovi ako Rooney. Tréner Noro Hrnčár to veľmi prežíval, vždy nám vravel, že fandí konkurenčnému Liverpoolu. Motivácia to však je ako pre nás, tak aj pre súpera z Bergenu. Konfrontácia tímu z našej ligy a Premier League by bola rozhodne pútavá, ale je to zatiaľ stále ďaleko, máme jednogólové manko. Budeme robiť všetko pre to, aby sme pod Čebrať pritiahli Everton a odvďačili sa tým aj fanúšikom. Navyše, kde je písané, že nemôžeme prekvapiť?“ zakončil fanúšik Realu Madrid Macík.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia