spravy.sk spravy.sk

Dozvuky vydareného šampionátu

Hoci mnohí z nás pri spomienke na majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov ešte stále cítia sklamanie, ba až frustráciu, musíme si uvedomiť, že šampionát v Poľsku dopadol pre naše mladé nádeje na výbornú.

Zverencom trénera Hapala sa nepodarilo postúpiť medzi najlepšiu štvoricu. Či už za to môže zlý formát turnaja, alebo nezvládnutý zápas s Anglickom, o tom môžeme polemizovať večne. Naši mladíci však svoju úlohu zvládli. Dôkazom sú ostatné dni, ktoré len potvrdzujú toto tvrdenie.

Cieľom šampionátu v Poľsku nebolo len úspešne reprezentovať svoju vlasť, ale aj ukázať svoje kvality a predať sa. Práve turnaj do 21 rokov je na to ideálnou príležitosťou. A Slováci to veľmi dobre vedeli.

Štyria hráči z Hapalovho výberu v ostatných dňoch skompletizovali svoj prestup do veľkého klubu. Inter Miláno, Benfica, Norimberg, Celta Vigo. Z chlapcov sa stávajú muži, z talentovaných "mladých pušiek" uznávaní futbalisti.

Milan Škriniar potvrdil svoj obrovský talent, vďaka ktorému je dnes už stabilnou súčasťou seniorskej reprezentácie. Stanislav Lobotka presvedčil celý svet o tom, že má na to, aby hral v jednej z popredných európskych líg. Martin Chrien si svojimi finesami vypýtal vôbec ako prvý Slovák v dejinách miesto v Benfice Lisabon. Buldog Adam Zreľák zasa aj po ťažkom zranení zaujal predstaviteľov nemeckého klubu, v ktorom zanechali výraznú stopu Marek Mintál či Róbert Vittek.

Hráči ako Niňaj, Valjent, Rusnák, Bénes, Bero, Mihalík, Haraslín už zarezávajú za hranicami. A bez pochýb čaká už v blízkej budúcnosti podobný osud aj brankárov Chovana a Jakubecha, či osobnosti Fortuna ligy Pavla Šafranka, Róberta Mazáňa, Nikolasa Špaleka a ďalších.

Tréner Hapal sa neraz vyjadril, že sila jeho tímu je v kolektíve, ktorý tvoria kvalitní jednotlivci. Jedno bez toho druhého nemôže fungovať. Slovenský futbal čakajú na repre úrovni zlaté časy. Je tu generácia hráčov, ktorá futbal miluje a futbalom (sa) baví. Technicky zdatní hráči, ktorí na ihrisku dominujú proti rovesníkom z Turecka, Holandska, Anglicka či Švédska.

Európsky šampionát v Poľsku nám vyšiel na výbornú. Viac už netreba plakať nad nepostupom do vyraďovacej fázy. Naši mladíci sú víťazi. Držme im palce!

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia