spravy.sk spravy.sk

Ženám by som zakázal šoférovať. Najlepší Rus sa takmer nedožil puberty

V roku 2008 bol na vrchole. Mal 27 rokov, Zenit Petrohrad práve doviedol k triumfu v Pohári UEFA, Rusku vystrieľal semifinále Eura 2008, v ankete France Footballu o najlepšieho hráča planéty skončil šiesty. Zborná tak technicky vyspelého futbalistu nikdy nemala. Rýchlosť a dribling Andreja Aršavina upútali i trénera Arsenalu Arséna Wengera, ktorý z neho spravil najdrahšieho hráča severolondýnskeho klubu. O desať rokov neskôr, keď by ešte teoreticky mohol rozmýšľať o domácej rozlúčke s reprezentáciou na budúcoročných majstrovstvách sveta, je sotva tieňom ruského expresu, ktorý kedysi desil obrany anglických veľkoklubov. Žiadna kariéra však na petrohradského rodáka čakať nemusela, keby sa v detstve nad ním osud nezmiloval.

Desaťmetrový let o život

„Prechádzal som ulicou, keď na zastávke stáli dve električky,“ načína Aršavin pre The Sun desivú historku, keď ako malý chlapec v Petrohrade cestoval na tréning. „Nevidel som auto, ktoré ma zrazilo. Vyletel som desať metrov do vzduchu. Je zázrak, že som stále nažive,“ zveličuje člen najlepšej jedenástky majstrovstiev Európy 2008 a dodáva: „Pokiaľ by bolo v mojich silách zaviesť zákaz šoférovania žien a mohol by som v momente zrušiť všetky ich vodičské oprávnenia, nemusel by som rozmýšľať dvakrát. Podľa môjho názoru sú muži a ženy dve absolútne odlišné bytosti.“ Aršavin neuveriteľne vyviazol len so škrabancami, mohol pokračovať v ceste za európskou smotánkou.

zdroj: Aršavinov gól, ktorým na Eure 2008 prispel k štvrťfinálovému vyradeniu Holandska. (youtube.com)

Nehoda sa stala krátko predtým, než sa Aršavinovi rodičia v jeho dvanástich rozviedli. Mladík býval s matkou v stiesnenom bytíku, na radu otca sa venoval futbalu. Snažil sa naplniť jeho neuskutočnený sen stať sa profíkom. Aršavin od siedmich pôsobiaci v Zenite podriadil športovej kariére všetko. Bokom šlo i štúdium. „V škole som sa choval zle. Keď som bol druhák, roztrhal som triednu knihu. To bol moment, keď som sa v postoji k svojim povinnostiam spamätal,“ priznáva Aršavin, ktorý neskôr nadobudol titul v módnom dizajne. Živiť sa ním však nemusel. Od devätnástich hrával za A-tím petrohradského klubu, s ktorým získal v roku 2007 titul, o polroka neskôr spomenutý Pohár UEFA.

Nie práve najambicióznejšia osoba

Na Eure 2008 v Rakúsku a vo Švajčiarsku vynechal úvodné dva duely skupiny, no dvoma gólmi a asistenciami posunul zbornú až do neúspešného semifinále proti Španielsku. Aršavinovi stačili dva vynikajúce výkony, aby si získal pozornosť celého kontinentu na čele s trénerom Arenalu Wengerom. Rus po zdĺhavých jednaniach prestúpil v poslednej chvíli zimného okna, polovica ročníka mu stačila, aby sa stal podľa sezónneho hlasovania hráčov druhým najlepším v Arsenale. Vyšiel mu predovšetkým záver ročníka, v pamätnom osemgólovom thrilleri s Liverpoolom (4:4) nasúkal všetky góly „kanonierov“. V máji dokonca vybehol na trávnik s kapitánskou páskou, Aršavinova budúcnosť na ostrovoch bola svetlá.

zdroj: Štyri góly Aršavina do siete Liverpoolu. (youtube.com)

Wenger ho však postupne začal vytláčať z pozície podhrotového hráča viac do krídel. Aršavin neskrýval nespokojnosť, začal strácať na rýchlosti a ťahu na bránku. Vytratil sa entuziazmus, petrohradský rodák odmietal britskú kultúru. Začal sa väčšmi venovať mimofutbalovým aktivitám. Rozvíjal módny biznis, napísal tri autobiografie, podľa vlastných slov trávil hodiny hraním počítačového Football Managera. Rus sa začal vytrácať z trávnika, jeho luxusná mzda bola pre finančné oddelenie Londýnčanov problémom. „Nikdy nebol práve najambicióznejšou osobou,“ povedal v rozhovore pre Sky Sports odborník na ruský futbal Artur Petrosjan a nadviazal: „To je problém mnohých ruských hráčov. Keď dosiahnu úspech a zarobia slušné peniaze, prestanú napredovať. To sa presne stalo aj Aršavinovi.“

Ospravedlniť sa?

Aršavin najskôr po Eure 2012 uzavrel svoju reprezentačnú kapitolu, keď po konci v skupine proti sebe poštval fanúšikov, ktorým po neúspešnom turnaji odkázal: „Začo by sme sa mali ospravedlniť? Nie je našou chybou, že sme nesplnili vaše očakávania. Je to len váš problém.“ O rok neskôr mu vypršal lukratívny kontrakt v Arsenale, zadarmo sa vrátil do Zenitu Petrohrad. Počas dvoch rokov tu nedokázal nadviazať na skvelé predstavenia z prvého pôsobenia, po mizernej sezóne v Krasnodare sa v marci minulého roka ocitol v kazašskom Kajrate. V kvalitatívne nižšej súťaži nechal ôsmimi gólmi zaspomínať na svoje slávne časy z prvého pôsobenia v Zenite či národného dresu.

zdroj: Takto pri jednom zo svojich posledných hviezdnych momentov rozhodol o víťazstve v osemfinále Ligy majstrov nad Barcelonou. (youtube.com)

Napriek tomu, že by sa na Andreja Aršavina malo spomínať ako na najlepšieho ruského futbalistu, väčšina európskych fanúšikov si ho bude pamätať ako večného náhradníka Arsenalu a hrdinu onej noci v Liverpoole. Zo všetkého predovšetkým by sa však na ruský expres malo spomínať ako na chlapca, ktorý v detstve prežil zdanlivo smrteľnú nehodu, aby neskôr pobláznil futbalovú Európu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia