spravy.sk spravy.sk

Desaťročný hon je na konci. Lacazette prestúpil do Arsenalu

Vo francúzskej reprezentácii kryje chrbát Olivierovi Giroudovi, v Arsenale to bude naopak. Musí byť, veď najnovšia akvizícia Arséna Wengera stála londýnsky klub 60 miliónov eur. Piaty tím ostatného ročníka anglickej Premier League však Alexandreho Lacazetta sledoval už pred desiatimi rokmi, keď mal len šestnásť. Keby bol skaut Gunners Gilles Grimandi pred dekádou presvedčivejší, Arsenal mohol na príchode francúzskeho bombardéra značne ušetriť.

V hľadáčiku od šestnástich

Alexandre Lacazette je rodákom z Lyonu a synom miestneho Olympique. Niet divu, že tím sedemnásobného francúzskeho majstra sa mu opúšťalo len veľmi ťažko. Grimandi ho zameral ešte v tínedžerskom veku, keď bol ťahúňom silnej generácie s Grenierom, Taferom či Faurem. Lacazette debutoval v klube krátko po osemnástke. Od počiatku deklaroval strelecké vlohy, Wenger ho naďalej pozoroval a zvažoval jeho kúpu. Bol presvedčený o jeho kvalitách, no nebol si istý, či dokáže vytvoriť pre Arsenal rozdiel. Rozhodol sa až v polovici júna 2017.

zdroj: Alexandre Lacazette pózuje s Arsénom Wengerom pri podpise zmluvy s Arsenalom. (FC Arsenal/twitter)

Vtedy ho v Paríži pozval na večeru a snažil sa ho presvedčiť, že Arsenal je tým klubom, ktorý mu umožní napredovať. Prezentoval svoje plány, ktorých súčasťou je aj jedenásťnásobný reprezentant krajiny galského kohúta. Aj keď sa o Lacazetta zaujímali i Atlético Madrid, Manchester United, Dortmund či Liverpool, Wenger bol presvedčivý. Najlepšieho strelca Ligue 1 spred dvoch rokov prehovoril napriek tomu, že Arsenal bude v nasledujúcej sezóne chýbať v Lige majstrov. S Lacazettom by sa však vlaňajší neúspech v Premier League opakovať nemal. Strelecký inštinkt útočníka s guadeloupskou krvou je pozoruhodný. V minulej sezóne nasúkal za Lyon vo všetkých súťažných zápasoch 37 gólov. Za ostatné štyri sezóny ich zaznamenal 113. Napokon, nie nadarmo sa stal najdrahším nákupom Arsenalu a zároveň najlukratívnejším transferom v histórii Lyonu.

zdroj: Lacazette v prvom interview po prestupe do Arsenalu. (Arsenal Media prostredníctvom goal.com)

Jediný nedostatok

Do Arsenalu prichádza v čase, keď sa blíži k najlepším rokom kariéry. V ostatných sezónach vyladil i zostávajúce nedostatky, jedinou slabinou zostáva prirodzene hra vo vzduchu, keďže meria len 175 centimetrov. Preto sa iný Francúz Olivier Giroud javí ako správna alternatíva ku krajanovi. Lacazette je omnoho futbalovejší, lepší na lopte, priamočiarejší v nábehoch. Napriek tomu, v reprezentácii dostáva prednosť Giroud. Prečo? To je férová otázka, no neférové porovnanie. Neznamená to, že Giroud je lepší alebo horší ako Lacazette, no pre systém Didiera Deschampsa v rozostavení 4-4-2 je na hrote s Griezmannom vďaka svojim fyzickým predpokladom vhodnejší typ útočníka.

zdroj: 37 gólov Lacazetta z ostatnej sezóny. (youtube.com)

Giroudova strelecká bilancia v národnom tíme je solídna, no pokiaľ sa bude Lacazettovi na severe Londýna dariť, môže sa veľmi rýchlo posunúť do pozície francúzskeho hroťáka číslo jeden. Očakávania sú veľké, príchod Lacazetta do Arsenalu sa rodil desať rokov. Fanúšikovia „kanonierov“ veria, že jeho prínos bude hoden toľkého čakania...

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Francúzsko - Ligue 1

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia