spravy.sk spravy.sk

Jedenástka EURO U21 aj so Slovákom

Piatkový finálový duel Nemecka so Španielskom dal bodku za divácky atraktívnymi majstrovstvami Európy hráčov do 21 rokov. Hoci “stopka“ Slovákov nebola po chuti mnohých z nás, ozdobou turnaja boli individuálne výkony budúcich, resp. súčasných megahviezd. Ktoré sa podľa uefa.com zaligotali najviac?

Presne štrnásť dní zažíval európsky mládežnícky futbal sviatok, ktorého dejiskom sa stalo susedné Poľsko. I keď viaceré popredné kluby nepovolili mladíkom reprezentovať svoju vlasť, na čo doplatil napríklad aj Ondrej Duda, o titul majstra Európy sa popasovali výrazné individuality. Práve na výkony mladých pušiek si posvietili aj uznávaní experti, ktorí zostavili najlepšiu jedenástku EURO U21. Najväčšmi sa osvedčili nadpriemerné výkony majstrov z Nemecka, no hojné zastúpenie v nej majú taktiež hráči “La Furia Roja”. V spoločnosti najzvučnejších mien sa ocitol aj zadák slovenskej reprezentácie Milan Škriniar.

BRANKÁR
Julian Pollersbeck (Nemecko)

Urastený brankár SV Hamburg podával od samotného úvodu turnaja spoľahlivé výkony, ktoré vystupňoval v napínavom dueli s Anglickom. Aj s menšou pomôckou v podobe poznámok zastrčených pod kolenom “vygumoval“ dva penaltové pokusy hráčov Albionu, čím zabezpečil sebe i spoluhráčom finálovú účasť.

zdroj: youtube.com

OBRANCOVIA
Milan Škriniar (Slovensko)

Okrem rozruchu v podobe prestupu do Interu Miláno dával o sebe vedieť niekdajší hráč MŠK Žilina skvelými defenzívnymi zákrokmi. Tvrdé, no pritom čisté odobratia lôpt robili súperom vrásky na čele. Okrem silného tímového ducha, ktorý zdobil našich “sokolíkov“ po celý čas, bol našou veľkou pýchou aj rodák zo Žiaru nad Hronom.


Milan Škriniar v drese A-mužstva Slovenska (foto: Rastislav Blaško)


Jeremy Toljan (Nemecko)

Rýchlonohý obranca operujúci na pravej strane obrany sa stal kľúčovou persónou majstrovského celku. Pre tím bol prínosom najmä vďaka nevyčerpateľnej energii a odhodlaniu. Taktiež sa mu okrem tímového úspechu podarilo na turnaji ovládnuť štatistiky nahrávačov. Presne tri asistencie stačili hoffenheimskému futbalistovi k prvenstvu.

Jeremy Toljan (foto: TASR/AP)


Niklas Stark (Nemecko)

Spoluhráč Petra Pekaríka z Herthy Berlín Niklas Stark bojoval nielen so súpermi, ale aj so zdravotnými ťažkosťami. Ani tie ho však neodlúčili od poľských trávnikov, čo ocenila aj hráčska kabína, nakoľko Stark disponuje výbornými vodcovskými vlastnosťami.

Niklas Stark (foto: TASR/AP)


Yannick Gerhardt (Nemecko)

Štvoricu v zadných radoch uzatvára do tretice hráč “Nationalelf“. Spoľahlivý 23-ročný obranca Wolfsburgu počas šampionátu neraz preukázal aj svoje útočné chúťky, ktorými zdatne sekundoval Toljanovi.

Yannick Gerhardt (foto: TASR/AP)


STREDOPOLIARI

Maximilian Arnold (Nemecko)

Režisér hry v strede poľa Maximilian Arnold rozhodne nezaostal za očakávaniami. Mimoriadne precíznymi prihrávkami si na konto pripísal dve asistencie a nad hlavu zdvíhal pohár pre majstrov s kapitánskou páskou na ľavej ruke.

Maximilian Arnold (foto: TASR/AP)


Dani Ceballos (Španielsko)

Prvým španielskym reprezentantom v tejto rubrike je stredopoliar Betisu Dani Ceballos. Čoskoro 21-ročný rodák z mestečka Utrera odštartoval majstrovstvá z pozície náhradníka, avšak ponúknutej šance sa chopil naozaj štýlovo. Presné prihrávky a predovšetkým vynikajúca obratnosť spravili z Ceballosa najlepšieho hráča turnaja.

zdroj: youtube.com

Max Meyer (Nemecko)

Útočne ladený mladík Meyer testoval pripravenosť súperovej obrany takmer pravidelne. Člen Schalke 04, ktorý sa štyrikrát objavil aj v seniorskej reprezentácii, bol ofenzívnym ťahúňom celku Stefana Kuntza, keď sa so šiestimi gólmi umiestnil na druhej priečke strelcov nemeckého tímu.

twitter

Saúl Ñíguez (Španielsko)

Rozhodne pútavé výkony predvádzal aj druhý španielsky zástupca a zverenec Diega Simeoneho v Atléticu Madrid Saúl Ñíguez. Trojgólový zápis v semifinálovom dueli proti Taliansku je len jedným z množstva krásnych momentov tohto veľkého prísľubu do budúcna. I keď s tímom vytúžený úspech nedosiahol, získal aspoň individuálne ocenenie – Zlatú kopačku, ktorú mu zaručilo päť gólov.

Saúl Ñíguez (foto: TASR/AP)


ÚTOČNÍCI

Marco Asensio (Španielsko)

Hetriku Ñígueza predchádzal gólový galavečer jeho spoluhráča Marca Asensia. Hráč “bieleho baletu“ strelecky explodoval v otváracom zápase s Macedónskom, keď sieť súpera rozvlnil hneď trikrát. Mladík bojujúci o väčší herný čas v jednom z najlepších klubov sveta bol pre svoju reprezentáciu jednoznačne prínosom.

goal.com


Federico Bernardeschi (Taliansko)

Jediný zástupca z Apeninského polostrova Federico Bernardeschi si pobyt na hrotovej línii zjavne užíval. Spoločne s Marcom Benassim sa umiestnil na prvej priečke v tabuľke talianskych strelcov a za semifinálovú účasť môžu Taliani vďačiť z veľkej časti práve jemu.

Federico Bernardeschi (foto: TASR/AP)


Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia