spravy.sk spravy.sk

Kutaisi vyletelo ako torpédo, Trenčín sa sťa boxer nechal pred šou vyfackať

Z pohľadu trojice slovenských klubov v Európskej lige UEFA dosiahli futbalisti AS Trenčín najlepší výsledok. Hoci na domácom ihrisku, avšak prevalcovali svojho súpera a po jednoznačnom rezultáte 5:1 spravili z odvetného duelu formalitu.

Vývoj zápasu by sme mohli rozdeliť do pomyselných tretín. Zatiaľčo druhú a tretiu ovládli Trenčania, úvodnú polhodinu nezvládli. Torpedo Kutaisi vyletelo na domáci tím, po desiatich minútach sa dostali poľahky do vedenia a spálili ďalšie dve tutovky. „Boli sme ako boxer, ktorý ide do ringu, nechá sa najprv vyfackať, utŕži pár rán, ale ustojí to, preberie sa a až následne začne hrať. Otázkou je, prečo sme to dopustili, keď sme mužstvo na hru súpera poctivo pripravovali. Mrzí nás to, nesmie sa to opakovať. Rozanalyzujeme si to a možno nastanú aj určité zmeny v zostave. V pohárovej Európe nemôžete mať hluché minúty. Pri väčšej kvalite súpera, a to ho nechcem podceňovať, nás mohol vytrestať ešte viac,“ triezvo hodnotil po jednoznačnej výhre tréner Trenčanov Martin Ševela.

Z nezvládnutej časti na začiatku európskej púti krútil hlavou aj Peter Kleščík, ktorý sa so svojimi kolegami v defenzíve poriadne zapotil. „Pripravovali sme sa na niečo úplne iné, než na to, čo sa tu prvých tridsať minút odohrávalo. Dobre sme vedeli, že súper je silný na lopte a my sme mu to aj tak umožnili ukázať. Držal loptu, vybojoval štandardku a zvládol ju. Zlomový moment nastal, keď nepridali ďalší z následnej šance. Zvýšili sme agresivitu, začali sme vyhrávať súboje, za prvú polhodinu sme možno nevyhrali ani jeden a všade sme boli neskoro. Len do prestávky sme mali päť gólových príležitostí, škoda, že sa polčas skončil. Iste, všetko je nakoniec krásne, ale nesmieme zabudnúť na to, čo tu bolo prvú polhodinu a poučiť sa z toho do odvety. Treba tomu pripísať aj kúsok nervozity, predsalen trištvrte mužstva hralo v pohárovej Európe prvý zápas,“ dodal kapitán AS.

Trenčanom sa do prvého majstrovského zápasu sezóny vstupovalo ťažko, ale zvládli to. „Nohy ťažké neboli, mali sme nastavený mikrocyklus ako na ligu. Kutaisi ale ukázali všetkým ľuďom, že to nie je súper, čo by nevedel do lopty kopnúť, ale sú silní, technickí, kombinační, vedia, čo chcú. Doma budú ešte silnejší,“ upozorňuje kapitán Kleščík. (foto: TASR)

Štvrtý tím minuloročnej tabuľky Fortuna ligy napokon zmenšil počet lacných strát, zrýchlil prechod z obrany do útoku a odrazilo sa to aj na vzniknutých príležitostiach a presných zásahoch. Napriek tomu, že pre reprezentačné povinnosti chýbal Janga, dvomi gólmi ho zaskočil Mance a fantastickou trefou aj striedajúci žolík. „Čatakovič je rodený strelec. Ľavačku má výbornú, vsietil krásny gól. Som šťastný, že môžem použiť takého topkanoniera miesto ďalšieho. Na jar sme si ho otestovali v Nemšovej, hoci išlo len o tretiu ligu. Sám s tým nebol na začiatku stotožnený, desať mesiacov pauzoval pre zranenie, ale za ostatných šesť týždňov urobil značný progres, noha mu drží a má hlad po góloch,“ pochvaľoval si Ševela.

Tomu vyšlo aj striedanie Milana Kvoceru, devätnásťročný mladík oživil pravú stranu a výrazne svojou rýchlosťou pomáhal aj Šulekovi v obrane. „Rovnako ako Hilary Gong má iba devätnásť rokov. Nečakáme od nich hory-doly, ale počas svojej minutáže musia ísť na sto percent. Obaja splnili všetko, čo mali, napriek tomu ich budeme tlačiť do toho, aby sa presadzovali ešte viac. Sú extrémne rýchli, čo je v dnešnom futbale veľká devíza,“ dodal tréner, ktorý vyjadril spokojnosť aj zo spolupráce útočníkov s krídelníkom Giorgim Beridzem, ktorý na záver piatym gólom zostrelil mužstvo zo svojej rodnej krajiny.

ProFutbal.sk bol priamo pri tom!

Paráda, chlapci z Trenčína! #europaleague #uefa #astrencin #fctorpedo

Príspevok, ktorý zdieľa PROFUTBAL.sk (@profutbal.sk),

Zápas sa niesol aj v spomienke na skvelé predstavenie slovenskej reprezentácie do 21 rokov na Eure v Poľsku, ktorá sa skoro dostala do semifinále. Obaja mladíci - Lukáš Skovajsa aj Adrián Chovan - boli v základnej zostave, extrenčan Matúš Bero sledoval duel z tribúny. Miernym prekvapením bol najmä štart mladého brankára, ktorý výkonmi na šampionáte posadil na lavičku Igora Šemrinca. „Bolo to určité v niečom iné, chytal som v klubovom drese, na domovskom štadióne, pred vlastnými fanúšikmi a známom prostredí. Tiež, starší hráči, majú iné dresy... (smiech) Ale bola by hlúposť rozdeľovať reprezentáciu a klub, išlo jednoducho o ďalší zápas, kde som chcel podať dobrý výkon. Na začiatku som mal pocit, že boli hráči Kutaisi všade, lopty lietali okolo tyčiek. Akonáhle sme ale dali gól, im upadlo tempo a hrali sme výborne,“ zhodnotil duel zo svojho pohľadu Chovan.

Čistý štít nemal ďaleko, loptu zo siete vyťahoval len raz. „Išlo o štandardnú situáciu. Dal som si troch hráčov do múru, no ako nad tým teraz rozmýšľam, možno som ich tam mohol postaviť len dvoch, jeden nám totiž potom v šestnástke chýbal. Vznikol tam chaos, musíme si to ešte popozerať na videu,“ popísal situáciu dvadsaťjedenročný gólman, ktorý by si bezpochyby rád zachytal aj v odvete. Fakt, že sa postaví do brány ho nezaskočil, dozvedel sa to deň pred stretnutím. „Pred každým zápasom som veril, že budem chytať. To isté teraz čakal aj Šeďo, je to obojstranné. Nie je však dôležité kto chytá, navzájom si prajeme a pomáhame si. Na výsledok sa treba pozerať skromne, v Gruzínsku nás nič jednoduché nečaká. Aj s Vojvodinou sme pár rokov dozadu vyhrali 4:0 a v odvete sme sa ešte zapotili,“ zaspomínal mladý talent.

„Aďo je výborný brankár, o čom sme sa mali možnosť presvedčiť už na európskom šampionáte, kde odvádzal nadštandardné výkony. Bol v potrebnom zápasovom rytme, odchytal fyzicky aj emočne vypäté stretnutia. Proti Kutaisi odchytal svoj štandard, boli tam určité nepresnosti vo vystavovaní útoku. Musíme s ním pracovať aj po emočnej stránke, po reprezentačnom úspechu ho potrebujeme dostať do klubových koľají, aby nič neprecenil a zostal skromný ako doteraz,“ zhodnotil zvolenie a následný výkon brankárskej jednotky kormidelník trenčianskeho mužstva Ševela.

Pozrite sa, ako AS Trenčín rozobral svojho gruzínskeho súpera...

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia