spravy.sk spravy.sk

Očami Borisa Kitku: Čo nás čaká v úvodnom európskom predkole?

Hoci len nedávno skončil fortunaligový ročník, naše mužstvá už tento týždeň štartujú púť pohárovou Európou. Vo štvrtok 29. júna absolvujú prvé zápasy tri mužstvá – Slovan, Ružomberok a Trenčín, v polovici júla sa zapojí do Ligy majstrov aj Žilina v druhom predkole..

Žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone pridelil slovenským mužstvám súperov z rôznych kútov sveta i rozdielnej kvality. Aké máme proti nim šance, na čo si máme dať pozor a čo môže najbližší dvojzápas rozhodnúť? Na všetky štyri merania síl sme si v redakcii ProFutbal.sk posvietili spoločne s trénerom Borisom Kitkom.


AS TRENČÍN – FC Torpedo Kutaisi (Gruzínsko)


Zo štvrtého miesta našej najvyššej súťaže sa do Európskej ligy UEFA prebojoval dvojnásobný slovenský majster za ostatné dve sezóny. Žreb im prisúdil gruzínsky tím Torpedo Kutaisi, ktorý sa na európskom fronte naposledy predstavil pred štyrmi rokmi, pričom vtedy ich vyradila zhodou okolností Žilina. „Každý zápas prináša aj určitý psychologický moment, ale nemyslím si, že zohrá veľkú úlohu. Káder Kutaisi môže byť odvtedy značne obmenený a súčasní hráči to už tak citeľne vnímať nemusia. Vieme, že ide o mužstvo z bývalej krajiny Sovietskeho zväzu, kde kluby nie sú príliš bohaté a skôr vsádzajú na mladých hráčov, ktorí sa chcú ukázať a predať,“ upozorňuje na najväčší problém pre AS.

Trenčania najmä v jesennej časti nepredvádzali taký prejav, na aký sme boli pri nich zvyknutí. Na jar však hra od zverencov Martina Ševelu spĺňala aj prísnejšie kritériá a zaslúžene sa prebojovali do Európskej ligy. Pokiaľ budú pokračovať v nastolenom trende, mali by byť úspešní. „Nakoľko Kutaisi neboli v tabuľke úplne najvyššie, môžeme predpokladať, že majú v kádri veľa hráčov mladých ročníkov. Najsilnejšou stránkou Trenčína tak môžu byť aj určité skúsenosti, z nich vyplývajúca zohratosť a najmä ich známa herná dominancia a sila v postupnom útoku. Ak sa zodpovedne pripravia na klimatické podmienky a kvalitu ihrísk vonku, budú jasným favoritom. Dôležité tiež bude, ako zvládnu prvý domáci zápas,“ dodáva Kitka.

Odhad ProFutbal.sk na postup AS Trenčín: 90 %


MFK RUŽOMBEROK – FK Vojvodina Novi Sad (Srbsko)


Ružomberku ako nenasadenému tímu hrozili rôzne prekážky ako Maccabi Tel Aviv, Kairat Almaty, Lech Poznaň, Videoton, Crvena Zvezda Belehrad, CSKA Sofia, klub Erika Saba Beitar Jeruzalem a mnohí iní, napokon z nich dostali klub, ktorý v sezóne 2014/2015 potrápil AS Trenčín a odvetu vyhral rozdielom triedy 3:0. Našťastie Trenčania vtedy prvý duel vyhrali až 4:0. Zatiaľčo vtedy cesty FK Vojvodina skončili v druhom predkole, bolo to jediný raz za posledné štyri roky, kedy sa nedostali do play-off Európskej ligy UEFA. „Srbi sú vždy nevyspytateľní a pre nás nie najideálnejší súperi. Kombinácia ich tradičnej hravosti s balkánskym nasadením nám úplne nesedí. Ružomberok bezpochyby dostal jedného z náročnejších súperov,“ lamentoval Kitka.

Paria okolo trénera Norberta Hrnčára vybojovala pre mesto pohárovú Európu po dlhých jedenástich rokoch. Veľký boom však viacerí hráči nezažijú, Tomáš Ďubek, Jakub Mareš, Martin Nagy, Michal Faško, Andrej Lovás či Tomáš Gerát mužstvo opúšťajú. Vzhľadom na skorý termín nebude môcť hrať ani viacero posíl. „Obmeny kádrov sú pre leto typické a pre trénera o to ťažšie, pretože príprava je veľmi krátka a ak nemáte nachystané náhrady priamo v mužstve, môže vás tento faktor ovplyvniť. Mužstvo stratou kľúčových hráčov príde o svoju tvár a musí vznikať odznovu. Ale na výrazné obmeny sme zvyknutí aj u týchto balkánskych a postsovietskych krajín. Veľa hráčov je v týchto ligách s cieľom ukázať sa na dva roky a potom odísť do lepšieho. Stabilizácia kádrov je v prvom kole vždy otázna a vy si síce pozriete zápasy svojho súpera, ale len z minulej sezóny, zrazu proti vám nastúpia iní futbalisti a vychádzať môžete len z určitého herného prejavu, ktorý je pre nich typický,“ zanalyzoval.

Odhad ProFutbal.sk na postup MFK Ružomberok: 40 %


ŠK SLOVAN BRATISLAVA – FC Pjunik (Arménsko)


Druhé mužstvo fortunaligovej tabuľky, víťaz Slovenského pohára a tesne zdolaný tím obnoveného Česko-Slovenského Superpohára bude čakať na pohľad jednoduchý súper. Klub z Jerevanu totiž za ostatných dvanásť rokov až deväťkrát vypadol hneď pri prvej prekážke. „V niečom by som ich zrovnal s trenčianskym súperom, nielen geograficky, ale aj po stránke filozofie. Nie tak dávno boli najsilnejším tímom v krajine, za posledných desať rokov vychovali veľa mladých hráčov, medzi nimi bol aj Henrikh Mkhitaryan. Hoci vsádzajú na mladých hráčov, nikdy neviete, či medzi nimi nie je budúca hviezda Borussie Dortmund či Manchesteru United,“ zamýšľa sa Kitka a prízvukuje, že vo futbale vždy hrozí určité nebezpečenstvo. „Arménska liga možno nemá takú kvalitu ako naša, hráči sú mladší, menej skúsení a krajina nie je tak bohatá, ale podceniť nesmiete ani jeden moment. Títo futbalisti majú motiváciu dostať sa do lepších podmienok a na európskom poli to môže byť najsilnejšia zbraň.“

Najzaujímavejším momentom, ktorý budeme pri Slovane sledovať, bude brankársky post. Hoci v tom prvom zápase sa ešte belasí môžu spoľahnúť aj na kvality Martina Krnáča, v odvete už budú bez neho, rovnako ako bez Jána Muchu. V hre tak zostal len dvadsaťročný Dominik Greif, nová posila zatiaľ do tímu neprišla. Ak by ňou bol medializovaný Michal Šulla, Slovan s ním pre zranenie nemôže rátať až do jesene. „Brankársky post je vždy veľmi citlivý, najmä ak odíde hráč s takými skúsenosťami ako Ján Mucha, ktorý bol dôležitou súčasťou nielen z hľadiska hráčskej kvality, ale aj tej osobnostnej. Vieme, čo dokázal v reprezentácii, ukazoval to aj v klube a rozhodne po ňom vznikne určitá medzera. Treba dodať, že Domino je jeden z najtalentovanejších brankárov na Slovensku a svojej úlohy sa chopil s pokojom a rozvahou. Aj keď brankári dospievajú neskôr a musia nabrať skúsenosti, myslím si, že úlohu jednotky zvládne. Slovanu tiež zahralo do kariet šťastné vymenenie zápasov, veľakrát je výhoda začať proti podobným súperom na ich pôde. Ak budeme zrovnávať silu kádrov, Slovan je favoritom a ak by neuspel, bola by to určitá futbalová blamáž,“ zakončil bývalý šéftréner akadémie ŠK Slovan, kde dočasne pôsobil do konca uplynulej sezóny.

Odhad ProFutbal.sk na postup ŠK Slovan Bratislava: 95 %


MŠK ŽILINA – FC Kodaň


Deň pred žrebom sa Žilina dočkala šestice súperov, z ktorých jedno aj získala. Nebol to však Hapoel Beer-Šava, ani Šeriff Triaspoľ, ani NK Rijeka, FK Astana či BATE Borisov. Losovanie im prisúdilo dánskeho majstra FC Kodaň so slovenským reprezentantom Jánom Gregušom. „Ak chcú naše kluby pomýšľať na to, aby sa dostali v európskych pohároch čo najďalej, musia okrem nadpriemerných výkonov mať aj šťastie pri žrebe. Treba povedať, že to šošoni nemali. Z koša dostali najsilnejšieho možného súpera,“ povedal Kitka hľadajúc pozitíva pre tím spod Dubňa. „Žilina pokračuje vo svojej filozofii a progrese, mladým hráčom vštepujú sebavedomý herný prejav, a to môže byť ich výhoda. Ak by Kodaň niečo počas dvojzápasu podcenila, Žilina bude pripravená využiť šancu, hoci ich zrejme nebude veľa. Ak sa im podarí uhrať priaznivý výsledok z prvého duelu, sú schopní Kodaň potrápiť. Tréner Guľa svojich zverencov, neobávam sa, presvedčí o ich kvalite a šanci uspieť,“ tvrdí.

Úradujúci majster robí zatiaľ zmeny v kádri len citlivo, dosiaľ iba problémového Čmelíka vymenili za Polievku. „Tréner vie, s kým pracuje a nízka fluktuácia hráčov môže byť veľkou výhodou. Škoda len, že káder netrénuje spolu od úvodu prípravy, reprezentanti sa len postupne vracajú, ale verím, že mužstvo sa dobre pripraví. Ak by dokázala Žilina postúpiť, bola by to senzácia a skvelá reklama pre klub i slovenský futbal,“ hovorí Kitka upozorňujúc na ešte sa len blížiace prestupové obdobie. Podľa našich informácií je už reálne v hre aj odchod Filipa Hlohovského. „Možno Žilina ešte prekvapí aj nejakými príchodmi, aj podľa vývoja daného predkola. Z pohľadu skautingu v klube nespia, na futbalovom trhu sa vyznajú a je možné, že niečo majú pripravené. Hodnotiť to je ešte priskoro, trh sa len zobúdza. Žiaľ, predkolá začínajú veľmi skoro, takže by som túto tému nechal ešte otvorenú,“ zakončil Kitka.

Odhad ProFutbal.sk na postup MŠK Žilina: 50 %

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia