spravy.sk spravy.sk

Namiesto Realu Madrid futbalový suterén. Pred Trnavou pracoval na pošte

Zaujímali sa o neho Real Madrid či Barcelona, no vo veku 24 rokov, keď by sa mal len blížiť k najlepšiemu futbalovému obdobiu, pomáha svojmu bratovi ako asistent na lavičke Trnavy. Nikon El Maestro, ako sa v roku 2002 nechali spoločne s bratom Nestorom premenovať, znie ako názov kvalitnej zrkadlovky. V skutočnosti ide o ďalšiu z mnohých mladíckych nerozvážností niekdajšieho srbského supertalentu Nikona Jevtiča.

Amy Winehouse prišla na grupáč

Mená, ktoré stáli za definitívnym koncom Nikona El Maestra, o nejakom srbskom futbalistovi nikdy zrejme ani nepočuli. V roku 2011 v Belehrade vystúpila opitá a heroínom omámená britská speváčka Amy Winehouse, ktorá sa krátko po koncerte predávkovala a vo veku 27 rokov zahynula. Fanúšikovia jej „predstavenie“ vypískali a opustili predčasne. Americká komička a moderátorka Chelsea Handler sa vo svojej talk show stroskotanej umelkyne zastala, Srbov nazvala „sklamaním a hanbou“. Nikon El Maestro vtedy sedel vo svojej izbe vo Viedni, cítil sa prehláseniami dotknutý. Horkokrvný mladík spravil ďalší z mnoho nerozvážnych krokov vo svojej kariére. S priateľmi nahral krátku videonahrávku, v ktorej moderátorku nazval „židovskou ku**ou“, v texte sa ďalej rapovalo „tá št**ka prišla do Belehradu na grupáč“. Chlapci zavesili video na Youtube, zanedlho ho zmazali, no bolo neskoro. O pár dní neskôr bol Nikon manažérom vtedajšieho zamestnávateľa Wieneru Neustadt vyhodený z klubu.

zdroj: Ešte ako Nikon Jevtič vo svojich mládežníckych - a paradoxne najlepších - rokoch. (youtube.com)

El Maestro sa vo veku osemnásť rokov, krátko pred plánovaným debutom medzi profesionálmi, stal nezamestnaný. Získal nálepku problémového hráča a nenaplneného talentu. Svoju kariéru nedokázal naštartovať v Maďarsku, Poľsku, v srbskej druhej lige a dokonca ani v rakúskej siedmej. Jeden z najväčších talentov začiatku milénia v roku 2016 ako 23-ročný definitívne ukončil kariéru. Bol belehradský rodák kedysi skutočne tak dobrý? Ľudia, ktorí sledovali jeho začiatky v londýnskom West Hame, kam sa presťahovala jeho rodina, tvrdia, že áno. Technický záložník mal všetko. Skvelý dribling, strelu, priestorové videnie. Kto videl jeho videá z mládežníckych rokov, pochopil, prečo mal v budúcnosti diktovať futbalové trendy. Loptu dokázal viesť s technickou dokonalosťou, presadzoval sa napriek útlej postave.

Už nebol najlepší

Keď sa rodina presťahovala za prácou otca do Viedne, Nikon ako desaťročný hrával za výber Austrie Viedeň do štrnásť rokov. Nezáležalo na tom, či hral rakúsku ligu alebo medzinárodné turnaje, spomedzi všetkých vynikal. To pútalo pozornosť európskych gigantov na čele s Realom Madrid, Barcelonou a anglickou špicou. Na skúške v Arsenale mal údajne počas driblingu udržať loptu vo vzduchu tisíckrát! Nikon mal však podmienku, ktorú dlho nebol nik ochotný splniť. Klub, ktorý ho chcel získať, musel jeho dvadsaťročného brata Nestora - súčasného kouča Spartaku Trnava - angažovať ako trénera mládeže. Tomuto rozmaru vyhovela až Valencia, kde sa mal za pár rokov posunúť k hráčskej elite. Tu sa mu darilo, no po dvoch rokoch znovu zmenil dres. Nerozumel španielsky, médiá boli podľa neho voči jeho osobe agresívne. A najmä, brat Nestor dostal ponuku v Schalke 04, kde robil asistenta Mirkovi Slomkovi.

zdroj: Technika Nikona El Maestra. (youtube.com)

Schalke si mädlilo ruky, získalo trénera s praxou vo Valencii či Juventuse, Nikon El Maestro bol navyše stále jedným z najžiarivejších talentov v Európe. Avšak, po dobrých výkonoch v Španielsku, kde bol lídrom, začal strácať krok. Poľavil, nepomohol mu roky pestovaný imidž budúcej superstar. „Nikon bol v predpubertálnom veku veľmi talentovaný. No nestačilo to. Videli sme, že boli i ďalší hráči, ktorí vedeli hrať futbal. Už nebol najlepší,“ povedal o bratovi Nestor El Maestro. Narážal tým trebárs na jeho spoluhráča Juliana Draxlera, ktorý nepoľavil, a stal sa európskou hviezdou momentálne hrajúcou v PSG. Nikon cez Austriu prestúpil do Wieneru Neustadt, kde mal konečne spraviť krok k profesionálnemu futbalu. Mužstvo viedol dnes kouč 1. FC Kolín Peter Stöger: „Na začiatku som mu povedal, že rozhodujúcim faktorom, aby sa presadil medzi profíkmi, bude, aby sa koncentroval na to dôležité - futbal. Celý cirkus, ktorý mu vytvoril imidž kúzelného chlapca, bol kontraproduktívny. S nami už toľko pozornosti nedostával, mohol sa stať profesionálom.“

S bratom Nestorom. (tasr)


Prišla však spomenutá videonahrávka, ktorá odštartovala Nikonov strmý pád až do siedmej rakúskej ligy, kde vlani v októbri ukončil svoju hráčsku kariéru. V živote stavil všetko na futbal, nenadobudol uplatňujúce školské vzdelanie. Po konci v dvadsiatich troch rokoch pracoval na pošte, popri tom trénoval mládež. Z jeho hráčskej kariéry zostali prachom zapadnuté čiastočky mládežníckej slávy, niekoľko rozmazaných videí na youtube a množstvo článkov o budúcej megastar futbalovej scény. Aký bude štart trénerskej dráhy napovie už najbližšia jeseň, keď bude asistovať svojmu veľkému bratovi Nestorovi na lavičke v slovenskom Ríme.

Zdroj: goal.com

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia