spravy.sk spravy.sk

Situáciu nemáme vo vlastných rukách, hráči unisono: Poraziť Švédov

Zatiaľ, čo po úvodných dvoch zápasoch základnej skupiny na majstrovstvách Európy hráčov do 21 rokov boli v najlepšej situácii futbalisti Slovenska, po druhom kole sa situácia zmenila. Zverenci trénera Hapala podľahli Anglicku tesne 1:2, vďaka čomu sa na koňa dostal práve Albión. Naši chlapci už postup do semifinále nemajú vo vlastných rukách.

Angličania si uvedomovali dôležitosť pondelkového stretnutia, a preto proti Slovákom nič nepodcenili. Hrali značne aktívnejšie ako v otváracom zápase šampionátu proti Švédom. Fyzicky zdatní hráči z Ostrovov neustále vytvárali tlak na loptu, čím znemožňovali našim chlapcom rozohrávku. Práve nezvyčajne veľa nepresností bol jeden z dôvodov, prečo sme sa proti Albiónu nedokázali dostať do tempa.

Martin Chrien mal enormnú radosť zo streleného gólu do siete Anglicka (foto: TASR)

Kvalitný súper

"Cieľom bolo hrať kompaktne a na brejky. V prvom polčase nám to vychádzalo, strelili sme gól po štandardke. Do prestávky sme udržali nulu, verili sme, že to vzadu udržíme. No stal sa opak, rýchlo sme inkasovali. Následne sme hru otvorili a prišiel druhý gól z brejku. V závere sme hrali s Angličanmi vyrovnaný futbal, no vyrovnať sa nám už nepodarilo," rozhovoril sa autor slovenského gólu Martin Chrien, ktorý si v 23. minúte ukážkovo nabehol na rohový kop Alberta Rusnáka: "Ja a Adam Zreľák chodíme pri rohoch na prvú tyč. ´Ruski´ to tam dobre trafil a bol z toho gól. Určite nám to pomohlo, boli sme na koni. No možno, že sme až príliš vyčkávali, čo urobí súper. Bránenie nám uberalo sily, keď sme potom získali loptu, rýchlo sme sa jej zbavovali. Nebolo to jednoduché. Napriek tomu si nemyslím, že by Angličania boli oveľa lepší ako my."

Obrovskú snahu preukazoval krídelník Jaroslav Mihalík, ktorému však hra nešla podľa predstáv. Práve on ale mohol byť hrdinom. Štyri minúty po druhom inkasovanom góle poslal center do šestnástky súpera a lopta sa viditeľne dotkla ruky brániaceho hráča. Píšťalka hlavného arbitra ale zostala nemá. "Nebolo to o rozhodcoch, hoci tá ruka sa asi mala pískať. Možno, že by to stačilo aspoň na remízu. Poslal som tam center, obranca vystrčil ruky a lopta ho trafila. Nevšimol som si, kde boli postavení rozhodcovia, no mohli to posúdiť inak," povzdychol si sklamaný ofenzívny záložník a v hodnotení duelu ďalej pokračoval: "Možno, že tentoraz nám chýbalo trochu viac šťastia. Treba ale uznať kvality súpera, hrali sme s fakt dobrým protivníkom. Dokázali sme ho zatlačiť, čo je povzbudením do budúcnosti. Opäť sme sa presvedčili, že sa dá hrať s každým."

Po jeho centri sa pravdepodobne mal pískať pokutový kop v prospech Slovákov (foto: TASR)

Medzi najlepších hráčov na ihrisku patril stopér Milan Škriniar. Žiaľ, ani on sa nevyhol zaváhaniu, keď pri druhom góle nezastavil akciu súpera vedenú Tammym Abrahamom. "Angličania ukázali svoju kvalitu, boli silní na lopte, to rozhodlo. Prvý polčas nás stál veľa síl. Možno, že po prvom góle sme sa až príliš stiahli pred vlastnú šestnástku. Museli sme tam uskákať a zvádzať veľa súbojov. Aj do druhého dejstva sme vstúpili príliš stiahnutí, za pár minút sme inkasovali vyrovnávajúci gól. Po ňom sme sa konečne značili hrať, niečo vytvoriť, no prišla druhá rana po rýchlom brejku. V závere sme už asi nemali dosť síl na to, aby sme vydolovali aspoň bod," krútil hlavou dobre stavaný obranca.

Cesta do semifinále sa skomplikovala

Slováci síce mali šancu ako prví preniknúť do semifinále turnaja, nakoniec sa však všetko zmenilo a dnes už situáciu nemajú vo vlastných rukách. V záverečnom kole budú musieť bezpodmienečne poraziť Švédov a veriť v zakopnutie, prinajlepšom remízu, Anglicka s Poľskom.

Milan Škriniar verí, že jeho tím ešte zabojuje o postup do semifinále (foto: TASR)

"Taký je futbal, raz to máte vo vlastných rukách, inokedy nie. Budú nám musieť pomôcť naši súperi. My sa ale v prvom rade pozeráme sami na seba. Až keď zvíťazíme, budeme môcť kalkulovať. Švédsko musíme poraziť. No máme naozaj málo času na regeneráciu a prípravu. Nesmieme nič podceniť," varuje opora Sampdorie Janov Škriniar a Jaroslav Mihalík dodáva: "Sme sklamaní. Boli sme v dobrej situácii, nad Angličanmi sme viedli 1:0. Všetko vyzeralo ružovo. Nakoniec sme prehrali. Stále sa dá postúpiť, no je škoda, že z druhých miest sa do semifinále dostane len jeden celok. Bodaj by sme to boli my. Potrebujeme zdolať Švédov a uvidíme, na čo to bude stačiť."

Fantastickí fanúšikovia

Kolporter Aréna v Kielciach sa v pondelok podvečer odela do modro-bielych farieb. Slováci doslova ovládli mesto i štadión, anglické vlajky boli vidieť na tribúnach len sporadicky. Viac než 12-tisíc priaznivcov vytvorilo fantastickú kulisu. Ani to však nestačilo na úspech.

Kľúčovou zbraňou našej repre mala byť elektrizujúca atmosféra zo strany slovenských fanúšikov. Tá síce prišla, no úspech sa nedostavil (foto: TASR)

"Až toľko ľudí som nečakal. Potešilo ma to. Videli sme, že aj na Slovensku sa ľudia vedia spojiť pre futbal, dokážu fandiť. Ďakujem všetkým, nielen tým, ktorí prišli osobne, ale aj tým, ktorí nás podporujú z domu. Sme rad za každého fanúšika a odkazujeme: Ešte sa pobijeme o postup!" neskrýva vysoké ambície Milan Škriniar. "Ľuďom aj touto cestou ďakujem, boli naozaj úžasní. Od začiatku až do konca neúnavne fandili. Mrzí nás, že sme im nedopriali úspešný výsledok. No verím, že prídu v podobnom počte aj na posledný zápas do Lublinu a spolu porazíme Švédov."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia