spravy.sk spravy.sk

Rodičia fandia Poliakom i jemu, Švéd Cibicki hymnu spievať nebude

Jedným z lídrov švédskej "dvadsaťjednotky" na majstrovstvách Európy by mal byť útočník s poľskými koreňmi Pawel Piotr Cibicki. Narodil sa síce v Malmö, no celá jeho rodina má poľské občianstvo. Pondelkový zápas proti našim severným susedom tak bude pre 23-ročného ofenzívneho univerzála naozaj špecifický.

O tom, že bude reprezentovať Švédsko sa definitívne rozhodlo v roku 2016. Dovtedy absolvoval po jednom zápase v poľskej "devätnástke" i "dvadsiatke". "Rozhodnúť sa medzi Švédskom a Poľskom nebolo jednoduché. Toto rozhodnutie som dôkladne zvažoval. Niekoľkokrát som sa snažil dovolať predstaviteľom Poľskej federácie, no nedostal som žiadnu odpoveď. Ani dnes nie som s nikým v kontakte. Poznám síce niekoľko hráčov v národnom tíme Poľska, no neudržiavam s nimi kontakt. Rozhodol som sa pre Švédsko a verím, že som urobil dobre," rozhovoril sa Cibicki v plynulej poľštine pred pondelkovým dôležitým zápasom druhého kola skupinovej fázy Eura 2017.

Pred rokom hosťoval v Jönköpingu, kde nabral hernú prax a do Malmö FF sa vrátil vyzretejší a ešte nebezpečnejší. V dvanástich zápasoch tejto sezóny strelil štyri góly. Nerobí mu však problém nahrať parťákovi z ofenzívy, neraz sa objavuje i na krídle. O jeho kvalitách svedčí fakt, že sa o neho údajne zaujímajú kluby ako Manchester United, Ajax Amsterdam, Celta Vigo či Real Betis. Malmö už oznámilo, že si ho cení na minimálne 7,5 milióna libier. Vo všeobecnosti sa očakáva, že po Euro 2017 sa automaticky presunie do reprezentačného "áčka", kde by podľa mnohých mohol zaplniť dieru po Zlatanovi Ibrahimovićovi.

zdroj: Twitter

Ešte pred tým, než sa Cibicki bude zaoberať ponukami na prestup, musí sa koncentrovať na turnaj. Švédi v úvodnom dueli remizovali s Anglickom 0:0. Súpera pritom mali na lopatkách, pravý bek Linus Wahlqvist však desať minút pred koncom zahodil pokutový kop. V pondelok čaká "Tri korunky" súboj s Anglickom v Lubline, skupinovú fázu uzavrú na tom istom štadióne so Slovákmi.

"Čaká nás zaujímavý zápas, zvlášť pre mňa bude naozaj špecifický, keďže celá moja rodina pochádza z Poľska. Na ihrisku však budem hrať za Švédsko, urobím všetko pre to, aby sme boli úspešní. Samozrejme, nebude to jednoduché, Poliaci majú dobrý tím. Videli sme ich zápas so Slovenskom, podľa mňa nehrali až tak zle, ako sa hovorí. Predsa len, bol to prvý zápas na turnaji, svoju úlohu zohrala aj tréma. Analyzovali sme hru Poliakov. Vieme, v čom sú dobrí, v čom sú slabší. Som presvedčený o tom, že budeme dôkladne pripravení," tvrdí 23-ročný útočník, ktorý nikdy nespieva štátnu hymnu. 

Pawel Cibicki na tlačovej konferencii spolu s trénerom švédskej repre do 21 rokov Håkanom Ericsonom (foto: Tomáš Zagiba)

V pondelok dokonca ani nebude oslavovať prípadný zásah do siete bielo-červených: "Ako som už povedal, hrám za Švédsko, chcem svojmu tímu pomôcť gólmi. Budú to silné emócie, takýto zápas nehrám každý deň. No chcem, aby môj tím vyhral. Samozrejme, preukážem rešpekt krajine, z ktorej pochádzam. Ak sa mi podarí skórovať, oslavovať nebudem. Takisto nebudem spievať hymnu. Ani švédsku, ani poľskú. Rešpektujem obe krajiny."

Sympatický mladík sa teší i na skvelú atmosféru. Do Poľska pricestovalo množstvo švédskych fanúšikov, no zatiaľ, čo na zápas s Anglickom bol štadión v Kielce vypredaný iba na dve tretiny, proti domácemu mančaftu bude obsadený do posledného miesta. "Som zvedavý, ako ma poľskí kibici prijmú. Rozhodne neočakávam, že tak ako tí švédski (úsmev). Máme skvelých fanúšikov, o Poliakoch to platí takisto. Čaká nás zaujímavý súboj," dodáva Pawel Piotr Cibicki, ktorý na záver so smiechom v hlase prezradil, komu budú fandiť jeho rodičia: "Rozprával som sa o tom s otcom. Chce, aby vyhrali Poliaci, no aby som bol zároveň spokojný aj ja. Takže, ťažko povedať (smiech)..."

zdroj: youtube.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia