spravy.sk spravy.sk

Zaváhanie v úvode, hrdina na konci

Európsky šampionát hráčov do 21 rokov sa pre futbalistov Slovenska začal ako zo zlého sna. Už v 52. sekunde musel Adrián Chovan vyťahovať loptu zo siete. Zdalo sa, že domáci Poliaci sa dostali na koňa. No stal sa pravý opak.

Chyba prakticky celej defenzívy na čele s brankárom znamenala pre zverencov trénera Hapala katastrofálny štart. Po necelej minúte hry otvoril skóre Patryk Lipski a Lublin Arena sa otriasala v základoch.

"Nič horšie sa nemohlo stať. Zatriaslo to s nami," rozhovoril sa bezprostredne po stretnutí Adrián Chovan a na otázku, či sa gólu dalo zabrániť, s úsmevom dodal: "Nedalo sa to chytiť." Následne už ale opäť pokračoval vo vážnejšom tóne: "Ale, samozrejme, dalo sa tomu zabrániť. Všetko sa dá chytiť. Možno som mal ísť do toho centra. Pozriem si to na videu. Dôležité je, že po tom inkasovaní sme sa zomkli a predviedli sme, čoho sme schopní. Bolo dôležité hodiť to za hlavu a sústrediť sa na ďalší priebeh. Do konca prvého polčasu som už viac práce nemal, v úvode druhého dejstva ale prišla šanca domácich. Chytil som ju a to ma nakoplo. Už som sa cítil lepšie."

Adrián Chovan odčinil chybu pri inkasovanom góle dvoma famóznymi zákrokmi (foto: TASR)

Slováci na ihrisku dominovali, hoci chybám, zvlášť v zadných radoch, sa nevyhli. Chovan tú svoju z prvej minúty odčinil dvojnásobne. V 48. minúte bravúrne zneškodnil nájazd Frankowského, no najkrajší zákrok zápasu predviedol desať minút pred koncom duelu, keď parádne zlikvidoval hlavičkový pokus Dawidowicza mieriaci pod brvno. "Len som tam natiahol ruku a snažil sa to chytiť," okomentoval skromne Chovan možno jeden z najdôležitejších zákrokov vo svojej doterajšej kariére.

Pre gólmana trenčianskeho AS bola, a stále aj je, situácia psychicky náročná. Množstvo fanúšikov totiž, zvlášť na internete, nahlas volá po zaradení Adama Jakubecha do zostavy. Rýchly inkasovaný gól bol vodou na mlyn pre neprajníkov Adriána Chovana. On však súboj s oporou trnavského Spartaka vníma profesionálne a koncentruje sa na tímový úspech.

Na rodákovi z Partizánskeho ani nebolo badať, že by Slováci vyhrali zápas na majstrovstvách Európy. Aj pár minút po stretnutí pôsobil stopercentne koncentrovane. "Je to len začiatok turnaja. Môže sa stať, že už nevyhráme, hoci, samozrejme, nechcem to vôbec privolávať. Som rád, že sme vyhrali, no v skupine nás čakajú ešte dva zápasy," uvedomuje si 21-ročný gólman. 

Slováci si uvedomujú, že musia zostať nohami pri zemi (foto: TASR)

Slovákom do kariet zahrala aj bezgólová remíza Švédov s Angličanmi. Na kalkulácie je však priskoro. "Je to fajn, no pre nás je dôležité, že my sme vyhrali. Musíme zostať pri zemi, nemať nos hore, aby nám doň nenapršalo. Sústredíme sa na to, čo nás čaká. Dnes sa môžeme potešiť z toho, čo sme dokázali, no od sobotňajšieho rána sa začneme pripravovať na Anglicko. Čaká nás cesta do Kielc a ďalší náročný zápas," uvedomuje si 193 centimetrov vysoký ochranca svätyne a na záver pridáva odkaz pre fanúšikov: "Boli fantastickí. Po prvom polčase, keď sme šli do kabín, tak som ani nemal hlas. Ešte viac som sa tešil na druhé dejstvo, pretože som vedel, že za mnou budú naši fanúšikovia. Patrí im obrovská vďaka, že merali tú dlhú cestu a neúnavne nás podporovali."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia