spravy.sk spravy.sk

ME 2017 A-skupina: So Slovákmi obhajca, organizátor a ambiciózny Albión

Dvadsiate prvé majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov hostí v roku 2017 Poľsko. Turnaj sa od 16. do 30. júna odohrá na šiestich štadiónoch. Počet účastníkov sa oproti ostatným rokom rozšíril z ôsmich na dvanásť. Tímy budú rozdelené v troch skupinách, do semifinále postúpia ich víťazi a najlepšie mužstvo z druhých miest. Na šampionát sa po druhý raz v ére samostatnosti kvalifikovalo i Slovensko (prvá účasť v roku 2000). V troch dňoch si postupne predstavíme všetkých účastníkov Eura 2017, začíname „slovenskou“ skupinou A.

Nathaniel Chalobah vpravo. (FATV)


Anglicko
Na omladinu z „kolísky futbalu" bude vyvíjaný enormný tlak. Anglické dva výbery do dvadsať rokov počas víkendu ovládli majstrovstvá sveta tejto vekovej kategórie i tradičný turnaj v Toulone. Triumf sa už tradične očakáva aj od výberu do 21 rokov, ktorý však naposledy oslavoval ešte v roku 1984. „Tri levy“ si pred ôsmimi rokmi zahrali vo finále, odvtedy sa im trikrát po sebe nepodarilo postúpiť zo skupiny. Dvojnásobní majstri Európy tejto vekovej kategórie pred dvoma rokmi v Česku skončili v náročnej skupine s Portugalskom, Švédskom a Talianskom na poslednom mieste. Tento rok sa pokúsia potvrdiť progres Futbalovej asociácie v práci s mládežou a nadviazať na nedávne úspechy iných mládežníckych výberov Anglicka.

Cesta na Euro: Angličania v kvalifikácii na turnaj v ôsmich zápasoch pri dvoch remízach neprehrali, zaznamenali impozantné skóre 20:3. Prezentovali sa kolektívnou a živou hrou. V tíme nemali strelca, ktorý by zaznamenal viac ako tri góly.

Osobnosť tímu: Nathaniel Chalobah (FC Chelsea): Napriek viacerým zraneniam a posunom hráčov na čele s Marcusom Rashfordom do prvého tímu nemal tréner Aidy Boothroyd problém postaviť silné mužstvo. V jeho čele stojí defenzívny štít, respektíve stopér Chalobah, ktorý v ostatnej sezóne slávil s Chelsea triumf v anglickej Premier League. Rodák zo Sierry Leone, ktorý v ostatných rokoch hosťoval vo Watforde, Middlesbrough, Burnley či Neapole, nastúpil v anglickej lige na desať zápasov - zväčša ako náhradník. Naznačil však, že môže byť veľkou budúcnosťou anglického šampióna. Dobré výkony na Eure mu k tomu môžu len pomôcť.

Očakávané umiestnenie v skupine: 1. miesto

Víťazné mužstvo spred dvoch rokov. (twitter)

Švédsko
Sen škandinávskej krajiny o triumfe na predchádzajúcom šampionáte tejto vekovej kategórie sa začal rodiť ešte pred štartom turnaja. Švédi po tom, čo dva predchádzajúce ročníky na Eure chýbali, prehrali prvý zápas play off s vysoko favorizovaným Francúzskom 0:2. Doma však rozstrieľali „galského kohúta“ 4:1, na samotnom šampionáte rovnakým výsledkom v semifinále vyprevadili nenávidené Dánsko a zvládli i penaltový rozstrel s Portugalskom. Osobnosťou turnaja bol strelec John Guidetti, ktorý následne prestúpil z Manchestru City do Celty Vigo. Úspech spred dvoch rokov si v súčasnom kádri pamätá dvojica záložníkov Simon Tibbling a Kristoffer Olsson, pri tíme zostal i kouč Hakan Ericson.

Cesta na Euro: Švédi v kvalifikácii potvrdili, že nedávny úspech nebol dielom náhody. Šiestou skupinou prešli bez prehry, silné Španielsko odsunuli do barážového dvojzápasu, za sebou nechali i krajinu talentov Chorvátsko. Švédi dlhodobo potvrdzujú výbornú koncepčnú prácu s mladými hráčmi.

Osobnosť tímu: Kristoffer Olsson (AIK Fotboll): Vo Švédsku ho prirovnávajú k výbornému Fredrikovi Ljungbergovi. Nie iba preto, že pôsobil tri roky v londýnskom Arsenale, kde si jeho slávny predchodca spravil meno. Na Britských ostrovoch sa však výraznejšie nepresadil, po pôsobení v Midtjyllande sa 21-ročný záložník vrátil domov do štokholmského AIK. Stredný záložník je kapitánom tímu a taktiež už spomenutým pamätníkom víťazstva pred dvoma rokmi. Medzitým už reprezentoval Švédsko i na seniorskej úrovni.

Očakávané umiestnenie v skupine: 2. miesto

Slovensko oslavuje prvý kvalifikačný úspech v tejto vekovej kategórii. (tasr)

Slovensko
Ako už bolo spomenuté, zverenci trénera Pavla Hapala sa na šampionát kvalifikovali prvýkrát po sedemnástich rokoch. Pri domácej účasti na Eure 2000 skončilo Slovensko štvrté, vďaka čomu si garantovalo miestenku na tohoročné Hry v Sydney. Horší koeficient od stredoeurópskej krajiny má na turnaji už len Macedónsko. Slovenskí mladíci sa však v kvalifikačnom cykle prezentovali výbornými výkonmi, deklarovali silu kolektívu i taktickú vyspelosť trénera Hapala.

Cesta na Euro: Vnútorná sila mužstva sa ukázala po úvodnej prehre na pôde Bieloruska. Tím sa zomkol a vo zvyšku kvalifikácie stratil už len dva body na pôde Turecka, keď bolo o slovenskom postupe z prvého miesta už rozhodnuté. Mementom pre súperov zostávajú dve víťazstvá nad Holandskom. Zvlášť domáci triumf 4:2 vzbudzuje rešpekt, veď hráči s dvojkrížom na hrudi ešte v 50. minúte prehrávali o dva góly. Kouč Hapal pred turnajom prišiel o Jakuba Hromadu, ktorého nahradil Miroslav Káčer, no pozitívom je uzdravenie kapitána Adama Zreľáka.

Osobnosť tímu: Milan Škriniar (Sampdoria Janov): V januári 2016 prestúpil zo Žiliny do Sampdorie. Po polroku spoznávania nového prostredia v Janove prerazil v prvom tíme. V nedávno skončenom ročníku talianskej Serie A vynechal len tri stretnutia, dve z nich pre kartový trest. Inak bol oporou stredu obrany tímu Marca Giampaoliho. V doterajšom priebehu seniorskej kvalifikácie odohral vo výbere Jána Kozáka presnú polovicu všetkých minút. Kým v „A-čku" sa ešte len rozkukáva, v „dvadsaťjednotke“ bude lídrom Hapalovej družiny.  Takým, akým bol v priebehu úspešného ťaženia kvalifikáciou na ME v Poľsku. Podarí sa mu zúročiť skúsenosti z Talianska a minuloročného Eura 2016?

Očakávané umiestnenie v skupine: 3. miesto

Bartosz Kapustka oslavuje jeden z troch gólov medzi seniormi. (twitter)


Poľsko
Vďaka organizácii európskeho šampionátu sa vracia na záverečný turnaj po 24 rokoch. Pri doterajších piatich účastiach postúpili Poliaci zakaždým do štvrťfinále. Jadru súčasnej garnitúry však kvôli absencii kvalifikačných zápasov chýba na reprezentačnej úrovni súťažná prax. „Biało-czerwoni“ odohrali v príprave na Euro trinásť stretnutí pri bilancii 7 - 3 - 3. V novembri 2016 zdolali nemeckých rovesníkov, no v dvoch tohtoročných generálkach na podujatie prehrali s Talianskom a Českom (zhodne 1:2). O ambíciách hostiteľskej krajiny napovie mnohé už úvodný duel so Slovenskom, ktorého víťaz môže potrápiť favoritov Anglicko a Švédsko.

Osobnosť tímu: Bartosz Kapustka (Leicester City): Šikovný stredový univerzál hrajúci zväčša na pravej strane zálohy prežil vlani raketové Euro medzi seniormi, keď v treťom zápase skupiny proti Ukrajine dokonca posadil národnú ikonu Jakuba Blaszczykowského. Zaujal najmä v prvom dueli proti Severnému Írsku. Poľská cesta šampionátom skončila po prvej prehre na turnaji v štvrťfinále s neskorším víťazom Portugalskom. Kapustka si výkonmi vyslúžil prestup do tímu anglického majstra Leicestru City, kde však nastúpil len v pohároch. Dvadsaťročný už štrnásťnásobný poľský reprezentant bude hrať na ME o svoju klubovú budúcnosť.

Očakávané umiestnenie v skupine: 4. miesto

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: U21

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia