spravy.sk spravy.sk

Finále EL bez Ibru, no s jeho amsterdamskou kópiou

Vo futbalovej brandži nájdete len málo väčších odborníkov na škandinávsky futbal, než je John Steen Olsen. Bývalý dánsky reprezentant pracuje od roku 1995 ako skaut Ajaxu Amsterdam. Za tú dobu objavil a s vedením holandského klubu priviedol zo severu Európy viaceré neskoršie hviezdy svetového futbalu Zlatana Ibrahimoviča, Christiana Eriksena či Jespera Gronkjaera. Možno posledný objav už 74-ročného špecialistu môže dorásť spomenutých severských velikánov. Napokon, devätnásťročný Kasper Dolberg nasúkal v aktuálnej sezóne už 22 gólov, tým ostatným vo štvrtok posunul Ajax do finále Európskej ligy.

V Ajaxe sa môže stať perfektným hráčom

Keď amsterdamský klub v lete prišiel o Arkadiusza Milika, bol to obrovský zásah pre ofenzívny potenciál hrdého klubu. Poliak pred odchodom do Neapola v priebehu dvoch rokov v Amsterdam Arene nastrieľal takmer päťdesiat gólov. Citlivý post sa vedenie klubu na čele s trénerom Petrom Boszom rozhodlo zveriť na začiatku sezóny len osemnásťročnému Kasperovi Dolbergovi. Neznámemu rodákovi z dánskeho Silkeborgu, kde pred príchodom do rezervy Ajaxu odohral tri seniorské stretnutia. Stačilo to však na to, aby zaujal Steena Olsena a vyslúžil si príležitosť v mládežníckom tíme Ajaxu. „Kasper má úchvatný talent. Vedel som, že by sa v Ajaxe mohol stať perfektným futbalistom. Má fascinujúcu rýchlosť, techniku, futbalový inteligenciu, je výborný vo vzduchu,“ opísal Olsen prednosti mladíka, ktorými pripomína svojho veľkého škandinávskeho predchodcu v drese Godenzonen Zlatana Ibrahimoviča. V priebehu roka, ktorý Dolberg strávil v rezerve, sa len aklimatizoval na nové prostredie. Ajaxu však riskantný ťah so zverením dôvery do rúk dánskeho zelenáča v lete vyšiel.

zdroj: Premiérový gól v drese Ajaxu Amsterdam v predkole Ligy majstrov proti PAOK Solún 1:1. (youtube.com)

Dolberg pri svojom debute zaujal, skóroval v predkole Ligy majstrov proti PAOK Solún. Aj keď Ajax v play off prekvapivo vypadol s Rostovom, čo v Holandsku spustilo na klub spŕšku kritiky, mladík stál len na štarte impozantnej sezóny. Pri ligovej premiére v základnej zostave skóroval dvakrát do siete Rody Kerkrade. Fanúšikovia rýchlo pochopili, že na hrote červeno-bieleho valu začína operovať ďalší drahokam amsterdamského futbalu. Dolberg vytvoril silné mladícke trio s Aminom Younesom a Bertrandom Traorém. Trojica má dokopy len 63 rokov, no spoločne vyprodukovali už 42 gólov a 27 asistencií. Energický trojlístok navyše výrazne podporuje kreatívny tandem Klaasen a Ziyech. V konečnom dôsledku je však práve Dolberg tým, kto zúročuje kreatívny potenciál mladých pušiek.

zdroj: Hetrik za 37 minút proti Nijmegenu. (youtube.com)

Má všetko, čo útočník potrebuje

Čo na mladíkovi najväčšmi upúta, je jeho prirodzenosť a pokoj. Jeho hra pôsobí jednoducho. Rozumie svojej roli v tíme Petra Bosza, dokáže ťažiť zo svojich futbalových predností. Napriek 187 centimetrom má extrémne rýchle nohy a dobrú techniku. Cit pre hru a brilantnú pravačku. Prvkami hernej elegancie pripomína syna Ajaxu a neskôr londýnskeho Arsenalu Dennisa Bergkampa. Ten pri mužstve 33-násobného holandského majstra pôsobí ako asistent trénera. Dohliada na vývoj mladíka, o ktorého sa už zaujímajú viaceré veľkokluby z Anglicka. Keď v novembri strelil za tridsaťsedem minút hetrik Nijmegenu (rýchlejší len legendárny Marco van Basten), média ho okamžite konfrontovali so záujmom Manchestru City či Evertonu. Dolberg však reagoval s ľadovým pokojom: „Keď hráte dobre v klube akým je Ajax, je prirodzené, že upútate pozornosť najväčších mužstiev. Avšak, chcem zostať v Amsterdame a naďalej sa rozvíjať. Rád by som tu strávil ešte dlhý čas.“ Dán by rád napodobnil iných streleckých velikánov ako Van Nistelrooy, Van Persie či Luis Suárez, ktorí odchod z Holandska taktiež neuponáhľali a neskôr sa všetci traja v Premier League stali kráľmi strelcov.

„Keď hrám futbal, nachádzam sa v akejsi fiktívnej dimenzii. Som plne koncentrovaný. Bojím sa opustiť túto zónu predtým, než vyhráme zápas."

Práve chladnokrvnosť a rozvážna povaha sú faktormi, ktoré by mali Dolbergovi pomôcť v rozvoji. Pre mladíka momentálne existuje len futbal, koncentruje sa výhradne na svoj progres. Deklaruje to i tréner dánskej reprezentácie Age Hareide, ktorý talentovanému zakončovateľovi v novembri doprial reprezentačný debut: „Hovoril mi to môj asistent Jon Dahl Tommasson. Dolberg je podľa neho jedným z najpokojnejších chlapíkov vo futbale. Postavte pred neho nahú ženu a on nezareaguje. Dá vám námahu ho rozrušiť.“ Pre holandský De Volkskrant svoju povahu priblížil i samotný Kasper Dolberg: „Keď hrám futbal, nachádzam sa v akejsi fiktívnej dimenzii. Som plne koncentrovaný. Aj keď skórujem, neoslavujem spontánne. Bojím sa opustiť túto zónu predtým, než vyhráme zápas. Až po ňom, keď máme tri body v suchu, si poviem ,Oh, bolo to skvelé.´“

zdroj: Kasper Dolberg - dánsky dynamit. (youtube.com)

„Má všetko, čo útočník potrebuje. Rýchlosť, silu, techniku, schopnosť dávať góly. Tempo a spôsob jeho futbalového vývoja je... Ehm, nie je normálny,“ márne hľadal slová, ktoré by opísali znamenitý potenciál dánskeho mladíka najlepší holandský futbalista rokov 1994 a 1996 Ronald de Boer. Je priskoro odhadovať reálny výkonnostný strop stále len devätnásťročného tínedžera. Rovnako tak skoro je spájať ho s najväčšími klubmi „starého kontinentu“. Avšak, možnosti ležiace pred Kasperom Dolbergom sú neobmedzené. Rozsah svojho talentu môže prezentovať už 24. mája v štokholmskom finále Európskej ligy, kde jeho Ajax vyzve Manchester United. Kráľ škandinávskeho futbalu Zlatan Ibrahimovič bude síce pre zranenie kolena chýbať, no princ Kasper Dolberg môže priviesť Ajax Amsterdam späť do európskou slávou zasvätenej zeme.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia