spravy.sk spravy.sk

Tretie ligy vrcholia, kto postúpi do celoštátnej súťaže?

V polovici mája pomaly ale isto finišujú všetky súťaže. Inak tomu nie je ani v tretej lige, ktorá je u nás rozdelená na štyri skupiny. Ich víťazi získajú okrem majstrovskej trofeje aj miestenku v budúcosezónnej celoslovenskej druhej lige. Dnes ešte nie je známe, ktorí treťoligisti túto výzvu príjmu, no začína byť jasné, ktorých klubov sa to bude týkať.

Nie vo všetkých tretích ligách je rovnaký počet tímov, takže zatiaľ, čo v bratislavskej skupine zostáva odohrať ešte päť kôl, v západnej je to až osem kôl. Napriek tomu už v troch zo štyroch skupín neočakávame tuhý boj o prvé miesto. Vyrovnané to je len v bratislavskej skupine. PROFUTBAL.sk sa bližšie pozrel na situáciu v jednotlivých tretích ligách. Blížiacim sa koncom súťaží vám prinesieme aj vyjadrenia predstaviteľov klubov o tom, či hodlajú využiť zisk miestenky do celoslovenskej druhej ligy.

III. liga Východ

Odohratých je síce už 24 kôl, no tímy majú za sebou 20, resp. 21 zápasov. Z plánovanej šestnásťčlennej súťaže je totiž len štrnásťčlenná, keďže FK Krásna a Družstevník Veľký Horeš odstúpili.

Súťaž sa "preslávila" aj vďaka hráčom TJ Rozvoj Pušovce, ktorí dlho nedokázali bodovať a problém im robilo aj strelenie gólu. Momentálne majú na konte 22 odohratých zápasov a v nich bilanciu 1 víťazstvo, 1 remíza a 20 prehier, s netradičným skóre 7:118.

Na opačnom póle tabuľky to od začiatku ťahajú dve mužstvá, no reálne rozmýšľajú nad postupom do vyššej súťaže len v prvom Trebišove, ktorý má 47 bodov a jeden zápas k dobru. Druhé je TJ FK Vyšné Opátske so 43 bodmi. Tento klub však určite nemá postupové ambície a podľa našich informácií dokonca hrozí, že po sezóne zanikne.

Jediným adeptom na postup je tak Slavoj Trebišov, ktorý si za vydarenú sezónu druhú ligu určite zaslúži. Futbalisti z Dolného Zemplína vyhrali 15 zápasov, dvakrát remizovali a trikrát prehrali, so skóre 50:10. Trénerom mužstva je Jozef Škrlík, ktorý vo funkcii nahradil Martina Urbana. V zostave je niekoľko hráčov s druholigovými skúsenosťami, spomenieme brankára Jakuba Giertla, Petra Šuľáka, Matúša Lorinčáka, Héctora Tubonemiho či Pavla Ruskovského.

Aj v boji o najlepšieho strelca dominuje Trebišov. Na čele poradia je 22-gólový Matúš Lorinčák. Šancu zabojovať o korunu kráľa strelcov ale majú aj Lukáš Stanislav zo Svitu (18), Radovan Bandžuch z Vyšného Opátskeho (17) a Oleg Vyshnevskyi zo Sniny (16).

III. liga Stred

Táto skupina má jasného hrdinu. V skupine Stred sa nehovorí prakticky o nikom inom ako o Liptovskom Hrádku. Ten z 22 zápasov 20 vyhral, 1 remizoval a 1 prehral. Na konte má 61 bodov, skóre 69:12 a pohodlný 21-bodový náskok pred druhou Kremničkou.

Ani v tejto lige nepôsobí plánovaný počet tímov. Odstúpila Stráža, takže v súťaži je nepárny počet - 15 mužstiev. Na dne sa nachádzajú MFK Detva, ŠK Javorník Makov a TJ Družstevník Liptovská Štiavnica. V III. lige stred je však boj o posledné priečky omnoho vyrovnanejší, než na východe.

Liptovský Hrádok sa tento rok preslávil predovšetkým vďaka svojej spanilej jazde v Slovenskom pohári, kde stroskotal až vo štvrťfinále na prvoligových Michalovciach. A tiež vďaka svojmu svojskému trénerovi Jánovi Hasprovi a nenapodobiteľným víťazným oslavám. V mužstve je vďaka spolupráci s MFK Ružomberok viacero známych mien ako Mário Almaský, Dalibor Takáč, Ivan Kotora či kapitán Michal Gallo.

Najlepším strelcom doterajšieho priebehu súťaže je 19-gólový Matúš Otruba z Liptovského Hrádku. So 16 zásahmi ho prenasleduje Lukáš Laksik z Kremničky. Už väčší odstup majú 12-gólový Pavol Orolín z Liptovského Hrádku a 11-gólový Lukáš Migaľa z Podbrezovej B.

III. liga Západ

Na západe je to omnoho vyrovnanejšie, než v predošlých dvoch skupinách. Do konca súťaže zostáva odohrať ešte osem kôl, keďže v nej pôsobí až 19 tímov, teda opäť nepárny počet.

Na dne tabuľky je FC Neded so 17 bodmi a osembodovou stratou na predposledný Veľký Meder. Kraľuje KFC Komárno a vyzerá to tak, že svoje prvenstvo si vziať nenechá.

Po 28 odohratých zápasoch má Komárno na konte 65 bodov za 20 víťazstiev, 5 remíz a 3 prehry. Na krk mu dýchajú 56-bodový ŠK LR Crystal a 53-bodový Púchov. Vzhľadom na doterajší vývoj je však nepravdepodobné, že sa situácia na prvom mieste zmení.

V Komárne pôsobí taktiež viacero skúsených futbalistov. V bránke je Dalibor Rožník, ktorý v minulosti pôsobil napríklad v Jihlave. Kapitánom je Michal Podlucký známy z Nitry. V tíme sú aj Ondřej Čtvrtníček, Igor Obert či Francúz Vahagn Militosyan.

Práve Militosyan bojuje spolu so svojim kolegom Romanom Hašom o korunu pre kráľa strelcov. Francúz má na konte 17 presných zásahov, Čech Haša 19.

III. liga Bratislava

Päť kôl pred koncom je práve v tejto skupine situácia najzamotanejšia. V lige pôsobí 16 tímov. Podobne ako na východe, aj tu nájdeme jedného fackovacieho panáka. Je ním MŠK Kráľová pri Senci. V 25 zápasoch nazbierali jej hráči len 1 bod a ich skóre je doslova hororové 11:128.

Na vyšších poschodiach tabuľky je to však vyrovnané a platí to aj o boji o prvenstvo. Po 25 dueloch je na čele FC Rohožník, ktorý má na konte 63 bodov a skóre 79:19. Druhý je bratislavský Inter so 61 bodmi a skóre 72:11. Môžeme teda očakávať, že o prvé miesto sa bude bojovať až do záverečného kola.

Rohožník a Inter na seba narazili práve v ostatnom víkendovom kole. Pred 1100 divákmi sa zrodila divoká remíza 3:3. Zo známych mien v Rohožníku vyberáme najlepšieho strelca súťaže Jána Kaderu či niekdajšieho hráča Slovana a Ružomberka Róberta Vaniša. V Interi je kapitánom Peter Petráš, v tíme stále pôsobí aj skúsený obranca Roman Kratochvíl. Streleckým ťahúňom je Jakub Šulc, v minulosti pôsobiaci v Mattersburgu, Trnave či v Petržalke.

Nielen v tabuľke tímov, ale i v priebežnom poradí strelcov je to v bratislavskej skupine nesmierne zaujímavé. Najviac gólov (24) má na konte spomenutý Ján Kadera z Rohožníka. Prenasledujú ho s 19 gólmi Dušan Milanović z Tomášova a 18-gólový Jakub Šulc z Interu Bratislava. Sedemnásť presných zásahov má na konte ďalší Srb v službách ŠK Tomášov Milan Milošević.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa napokon situácia v jednotlivých skupinách vyvinie. Ešte viac to, kto sa stane majstrom, nás ale zaujíma odpoveď na otázku, kto využije možnosť postúpiť a zmerať si svoje sily v celoslovenskej druhej lige.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: 2. Liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia