spravy.sk spravy.sk

Rajtoral rozplakal Česko. Tentoraz nie vtipom

Bol jednou z hlavných postáv najlepšej kapitoly vo vyše storočnej histórii Viktorie Plzeň. Úradujúcemu a už štvornásobnému českému majstrovi pomohol k zisku všetkých titulov. V Lige majstrov si zahral proti európskym gigantom Barcelone či milánskemu AC. S ešte väčšími obrami vo svojej hlave sa však nevysporiadal. František Rajtoral si v nedeľu vo veku 31 rokov na juhovýchode Turecka ďaleko od svojich chránencov siahol na život.

Tituly a európska jazda

S polročnou prestávkou bol sedem rokov neodmysliteľnou postavou pravej strany Viktorie Plzeň. Či už ako ofenzívny krajný obranca, alebo záložník. Napriek pozičnému zaradeniu, v defenzívnej činnosti mal rezervy. Avšak, keď po lajne nakopol motorku, málokto ho nielen v českej najvyššej súťaži mohol stíhať. Rajty, ako sa mu nielen na západe Čiech hovorilo, bol známy svojou fyzickou kondíciou a výbušnosťou. Povahovo zas nosil nálepku usmievavého a tichého chlapca, ktorý bol v kabíne za každú srandu a fórikmi rád bavil i novinárov. Avšak, boli dni, keď svoju náladu otočil o 180 stupňov a s nikým na tréningu nekomunikoval. Práve táto poloha uňho údajne prevládala, odkedy ho na sýrskych hraniciach nechal osamote dlhoročný parťák z dresu Viktorky Daniel Kolář. Ten Gaziantepspor na jar pre meškajúce výplaty a nedostatok herných príležitostí opustil. Rajtoral tak z rovnakých pohnútok učiniť už nestihol.

František Rajtoral v súboji s Andrésom Iniestom z Barcelony. (twitter)


Spoločne v sezóne 2011/12 nechýbali v jedinom stretnutí skupinovej fázy Ligy majstrov. Plzeň zaostala za veľkoklubmi AC Miláno a FC Barcelona, no štyrmi získanými bodmi z dvojzápasu proti BATE Borisov a aj vďaka domácej remíze 2:2 s talianskym zástupcom postúpila do jarného šestnásťfinále Európskej ligy. V tejto fáze o rok neskôr deklasovala Neapol sumárne 5:0, Rajtoral si pripísal gól i asistenciu. To už mal za sebou i účasť na Eure 2012, kde Česko reprezentoval v dvoch stretnutiach. Na jar 2014 sa počas hosťovania neúspešne snažil presadiť v bundesligovom Hannoveri. Odtiaľ sa vrátil do svojej milovanej Viktorky, s ktorou vlani získal svoj štvrtý a posledný titul. To už ho zo zostavy postupne vytláčal talentovaný Aleš Matějů. Rajty sa rozhodol pre odchod do Turecka, kde však nič nešlo podľa predstáv.

Osobní démoni

Zo zostavy Gaziantepsporu sa po dobrom úvode vytratil, meškali mu výplaty, opustil ho kamarát z Plzne. A to boli len problémy, o ktorých sa verejne vedelo. Málokto už poznal podrobnosti jeho boja s depresiami, hovorilo sa aj o problémoch s hazardom. O čom bola verejnosť taktiež informovaná boli dva úspešne zvládnuté súboje s únavovým syndrómom. Po prvýkrát sa s ním popasoval v roku 2008 ešte ako hráč Ostravy. Nemohol hrať, trénovať, bol zlomený fyzicky i psychicky. Ťažkosti sa znovu dostavili o šesť rokov neskôr v čase návratu do Plzne zo zdarov v Nemecku. Podľa viacerých českých zdrojov vtedy uvažoval o konci kariéry, no blízki a rodina ho podržali.

zdroj: Kariéra Františka Rajtorala. (youtube.com)

V Turecku však zápasil so svojimi démonmi sám. A prehral. V nedeľu sa odhodlal na definitívne riešenie problémov v osobnom živote i starostí s financiami. Rajtoral nielen dlhoval, dlhovali i jemu, a to v podobe meškajúcich výplat od tureckého zamestnávateľa. Dokazoval to papier, ktorý sa našiel pri jeho bezvládnom tele a na ktorom boli zdokumentované všetky kladné i záporné podlžnosti. List bol napísaný v češtine, turecké média si ho prvotne vyložili ako list na rozlúčku, ktorý nezanechal. Čo však zanechal, je hlboká stopa v srdciach, mysliach a spomienkach nielen fanúšikov Viktorie Plzeň a českého futbalu. Odkaz modro-červenej dvadsaťsedmičky spojil nielen priaznivcov jeho bývalých zamestnávateľov. Tí sa nádejajú a utešujú, že příbramský odchovanec konečne našiel pokoj a zbavil sa svojich démonov. Rajty, odpočívaj v pokoji!

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia