spravy.sk spravy.sk

Popradčania po odvete: Frustrácia z vypadnutia, sklamanie z prostredia

V odvetnom semifinálovom dueli medzi Skalicou a Popradom by sa emócie dali krájať. Vo vzduchu bolo cítiť, že mužstvá hrajú veľký zápas, obaja chcú postúpiť do pohárového finále. Aj na ihrisku bolo často vídať strety a reči, ktoré na futbalový trávnik nepatria. Podľa hráčov a realizačného tímu z východného Slovenska ale mimo očí fanúšikov či novinárskej obce prepukli ešte väčšie vášne.

Popradčanom nebolo po stretnutí veľmi do reči. Čakala ich dlhá cesta domov po zlom futbalovom výkone a ešte horších nefutbalových zážitkoch. „Mali sme úplne inú predstavu o priebehu stretnutia. Úvod zápasu nám nevyšiel, dostali sme skorý gól, ktorý nás trochu zhodil dolu. V závere sme trochu zmenili taktiku, hrali na nakopávané lopty, pretože súper mal veľmi dobre prepracovanú defenzívu. Športovo musím priznať, že Skalica bola lepšia, agresívnejšia a dôraznejšia. Išla za víťazstvom a vyhrala zaslúžene. Blahoželám im k postupu a prajem im, aby si užili finále a nech postúpia do najvyššej súťaže,“ nechal sa počuť tréner hostí František Šturma a dodal: „Na druhej strane ale chcem poďakovať aj mojim chlapcom, že sme sa dostali tak ďaleko. Som na nich hrdý.“

Dobrý a kvalitný futbal ale zatienila prílišná premotivovanosť prameniaca už od prvého duelu, kde podľa Skaličanov nebolo všetko úplne kóšer. Popradčanom sa zase nepáčil prístup súpera. „Už od prvých minút ma tréner, s ktorým som sa minulý týždeň videl po prvýkrát v živote, urážal. Bola to hanba. V Skalici to funguje veľmi dobre, hrajú naozaj pekný futbal, ale vrhá na nich zlý tieň, keď si dajú do manažmentu tak psychicky labilného človeka ako je manažér Čavojský, ktorý od začiatku všetkých urážal, hlavne mňa. Mal by sa dať liečiť,“ nebral si servítku pred ústa český lodivod. „Celý dvojzápas bol emočne veľmi vyprovokovaný. Tréner Kostelník to ešte hecoval, čo je dobre, je to jeho práca, každý má predsa nejaký štýl roboty, ale už to často prekračovalo medze. Nechceli sme dostať červenú kartu, aj preto som stiahol v závere z hry Stana Šestáka, aj on už toho mal dosť,“ dodal Šturma.

Tréner domácich Jozef Kostelník údajné urážky a ataky poprel. Na vyjadrenie popradského kormidelníka reagoval aj mediálny manažér MFK Skalica Roman Čavojský: „Futbalu sa ako funkcionár venujem už nejaký ten rok a nikdy som sa nestretol s podobným priamym napadnutím. Zápas bol vyhecovaný a padli v ňom aj ostrejšie slová, to nepopieram, ale určite to nebolo tak extrémne, ako to opísal tréner hostí. Moje správanie k pánovi Šturmovi pramenilo z jeho správania voči nám všetkým a podmienené tým, ako sa správal ku mne. Neustále všetkých urážal a teraz to zvaľuje na nás. Je zaujímavé, že mal problémy už na nejednom štadióne, vždy boli na vine rozhodcovia, iní tréneri, ale nikdy nie on sám. Veľmi ma mrzí, že tentoraz napadol moju osobu. Nech sa najprv pozrie na seba, ako sa správa k okoliu a nech nevkladá svoju vlastnú neschopnosť do očierňovania ľudí, ktorí nemali nič spoločné s dianím na trávniku. S pánom Šturmom mali problémy v Dunajskej Strede, neskôr v Michalovciach a teraz aj v Poprade. Ľudia si už spravia obraz sami.“

Skaličania robili prievan v obrane Popradu, napokon zaslúžene postúpili. Z vecí, ktoré sa diali mimo trávnika, však sú Popradčania rozčarovaní. (foto: TASR)

K slovám trénera Šturmu sa hlásili aj jeho zverenci. „Najväčšia frustrácie je, samozrejme, z výsledku a z vypadnutia, ale som hlavne sklamaný z tohto prostredia. Taký primitivizmus som v živote nikde nezažil. Je to kontraproduktívne aj smerom k výchove mládeže, keď stojíme v tuneli a tréner domácich ide biť Stana Šestáka, najväčšiu ikonu nášho mužstva a nadáva mu pred malými deťmi, ktorým treba uši zapchávať. To je naozaj smutné,“ krútil hlavou stredopoliar hostí Vladimír Kukoľ. „Už od prvého zápasu ich tréner vyplakával, že tam ͵Šestyʹ niekomu nohy dolámal. Ja neviem, či som bol na inom futbale ako oni. Veď my máme v Poprade najpriateľskejšie prostredie pre súpera. Každý má svoje svedomie. Ja ho mám čisté, nikomu som neublížil, ale oni to videl asi inak. S výnimkou Paliho Majerníka, ktorého dobré poznám a viem, že je to správny chalan a charakter, tak správaniu ostatných ľudí aj z vedenia skalického klubu nerozumiem.

Podľa bývalého hráča Ružomberka, Myjavy či viacerých poľských klubov bola hra o finálovú miestenku otvorená do konca dvojzápasu. „Prvý zápas sme mali vo svojej réžii, po góle sme však mali pridať aj ďalšie. V odvete sme prvý polčas prespali, ale v druhom bolo stále všetko v hre. Mali sme šancu na vyrovnanie na 1:1, v poslednej minúte sme ešte nastrelili spojnicu, lopta sa odrazila do tyčky. Nuž, šťastie sa k nám teraz nepriklonilo. Veril som, že futbalový pánbožko im to vráti, ale asi to takto malo byť. Blahoželám Skalici, nech sa im vo finále darí. V Slovane je tiež veľa skvelých futbalistov, Vittek či Kóňa, legendy slovenského futbalu, tak pokiaľ ich tiež budú biť pred zápasom, určite budú mať šancu na zisk pohára,“ poznamenal tridsaťročný rodák z Levoče a na otázku komu bude držať palce v popradskom finále dlhšie hľadal odpoveď. „Štadiónu. Nech príde čo najviac ľudí a zároveň, aby nám to tam fanúšikovia Slovana neporozbíjali. Želám si kultúrne prostredie, aby sa futbal hral pre ľudí a trochu na Slovensku napredoval. Veľa ľudí sa na finále tešilo, hlavne, keď sme v ňom mohli aj hrať, možno aj my sme to mali v podvedomí, chceli sme sa ukázať v domácom prostredí. Bola by to pekná reklama pre popradský futbal,“ dodal Kukoľ.

Východniarov teraz čaká náročná úloha zachrániť pre mesto druhú najvyššiu súťaž. Skupina o postup im ušla pomedzi prsty a hrajú o udržanie sa. Vo svojej skupine, kde majú devätnásťbodový náskok, sa v deviatich kolách trikrát stretnú s Rimavskou Sobotou, Lipanmi a Haniskou. Následne zvedú súboj o záchranu s víťazom západnej skupiny o záchranu, kde je šesť mužstiev. „Tomuto systému, úprimne, absolútne nerozumiem. Deväťkrát hrať s tromi neatraktívnymi súpermi, toto je futbal pre ľudí? Kto sa príde pozrieť trikrát za mesiac na Lipany? Budeme radi aj za sto ľudí na tribúne. Chvalabohu, že sa tento omyl končí a bude jedna celoslovenská liga. Kto na to nemá prostriedky, tak nech ju nehrá. Kluby ako aj Myjava si to rozmyslia v polovici sezóny a doplácajú na to všetky ligy,“ uzavrel exkluzívne pre PROFUTBAL.sk znechutený exmyjavčan.

Aktualizácia (13.04.2017, 17.00 hod.)

FK Poprad sa situáciu na Záhorí rozhodlo nenechať len tak a budú ju riešiť aj cez príslušné orgány. „Nie sme žiadni ufňukanci, ktorí sa po prehranom zápase budú vyhovárať alebo sťažovať. Zápas sme prehrali. Príčiny prehry budeme analyzovať a chyby budeme riešiť. Musím sa ale zastať skvelého človeka a futbalistu, ktorý pre slovenský futbal spravil viac ako všetci funkcionári MFK Skalica. To, čo si dovolil tréner domáceho mužstva voči Stanovi Šestákovi pri nástupe hráčov, nenecháme bez odozvy. Podávame podnet na SFZ o prešetrenie celej udalosti a žiadame zväz o exemplárny trest pre pána Kostelníka. Je neakceptovateľné nielen pre samotného hráča, pre náš klub, ale predovšetkým pre všetkých fanúšikov a hráčov na Slovensku, aby takýto človek viedol „ligový“ klub. Jeho chovanie, vulgárne nadávanie reprezentatovi SR, vulgarizmy na adresu jeho najbližších tri minúty pre zápasom, jeho nemravný monológ smerom k hráčovi s veľkým H, nemá so športom, fair play, etikou, úctou nič spoločné. Človek s takýmto správaním nemá čo robiť na lavičke „ligového“ klubu. Okrem disciplinárneho riešenia, klub podnikne aj právne kroky na ochranu osobnosti skvelého hráča a úžasného človeka, akým Stanislav Šesták je,“ cituje oficiálny portál klubu vyjadrenie prezidenta Romana Dvorčáka.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Slovnaft Cup

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia