spravy.sk spravy.sk

Kanté - drobec s kolobežkou a batôžtekom, ktorý sa stal v Anglicku obrom

N´Golo Kanté (26) sa v ostatných mesiacoch stal senzáciou sociálnych sietí. Na twitteri vzniklo konto „fakty o Kantém,“ ktoré pridáva satirizované príspevky o francúzskom stredopoliarovi Chelsea. Podľa nich napríklad voda pokrýva 71% zemského povrchu, kým Kanté zvyšných 29, Francúz dokáže zakončiť vlastný center do šestnástky či získať späť svoje panictvo. Skutočné fakty o parížskom rodákovi sú však nemenej dychberúce. Napokon, cesta z malinkého JS Suresnes do londýnskej Chelsea bola enormne dlhá.

Futbalový svet spoznal parížskeho maratónca s malijskou krvou až v minulej sezóne. Bol kľúčovou postavou Ranieriho majstrovskej rozprávky s Leicestrom City. Jeho dôležitosť sa ukázala až odchodom do Chelsea. Leicester v roli obhajcu znovu bojuje o záchranu, naopak, Chelsea, ktorá vlani skončila v Premier League desiata, má pred finišom aktuálnej ligovej sezóny k dobru desať bodov. Kantého najväčšími prednosťami je bezodná pľúcna kapacita vedúca k nepretržitému pohybu a napádaniu súpera, odoberanie lopty. Nie je špílmachrom, no dokáže presne a efektívne rozohrať loptu. „S Kantém sa všetko zdá byť jednoduchšie. Hrával som na jeho pozícii a viem, že niekedy je to náročné, no N´Golo vždy vie, čo treba urobiť a spraví to zakaždým správne. Som zaňho šťastný. Je tichý a diskrétny, no vždy usmiaty. Máme ho radi, stmeľuje tím,“ hovorí o vlaňajšom objave tréner francúzskej reprezentácie Didier Deschamps. Ešte pred troma rokmi pritom ako 23-ročný hrával druhú ligu a reprezentáciu sledoval len v televízii. Čo stojí za jeho náhlym progresom?

N´Golo Kanté ako chlapec uprostred v žltom drese. (twitter)

Motorová myš dosiahla všetko sama

Keď v lete 2015 prichádzal do Leicestru, suma 5,6-milióna libier sa zdala byť privysoká. Celú dekádu strávil v malinkom parížskom klube JS Suresnes, dve sezóny odohral v nižších súťažiach v Boulogne, behom dvoch rokov pomohol Caen k postupu do prvej ligy. Samotný kouč „líšok“ Claudio Ranieri si nebol istý novou akvizíciou. Na štandardy Premier League bol príliš malý a chudý. Zvlášť pre pozíciu v srdci zálohy. Nenápadnosť mu však bola vlastná odmala. V Suresnes si nespomínajú, kedy presne sa k nim maličký N´Golo pridal. Za desať rokov pôsobenia v tíme nikto nikdy nevidel jeho rodičov, na tréningy chodil zakaždým sám. Bol tichý, no v dave napriek tomu vyčnieval. V rozhovore pre BBC na to spomína jeho niekdajší mládežnícky kouč Piotr Wojtyna: „Pokiaľ išlo o taktické informácie či pokyny pre jeho pozíciu na trávniku, bol vždy veľmi vnímavý. Počúval veľmi pozorne, na ihrisku sa choval inteligentne. Vždy som ho staval s najslabšími deťmi, pretože jeho snaha sa počítala dvojnásobne.“ Suresnes leží neďaleko Parku princov, kde pôsobí Paríž Saint-Germain. Jeho akadémia sa však o behavého chlapca nikdy nezaujímala. Tréner Suresnesu Pierre Ville verí, že pozná dôvod: „Vzrastom bol maličký, nebol extravagantný. Nehral na seba, hral pre tím.“

Z provinčného Suresnes preto odišiel 160 kilometrov na sever do Boulogne. Tu sa stal spoluhráčom Maxima Colina, ktorý zaspomínal na svojho bývalého parťáka: „Mali sme kondičné testy. Museli sme bežať čo najdlhšie na svojom maxime, N´Golo to celé zabil. On ešte behal, kým ostatní sa už prechádzali okolo trate. Každým mesiacom ľudia stále viac a viac videli, že je skutočne dobrý hráč,“ spomína dnes pravý obranca anglického druholigového Brentfordu a opisuje Kantého mentalitu: „Pamätám si, ako som ho vídaval chodiť do supermarketu len so svojim malým batôžtekom a kolobežkou. Všetko si robil po svojom. Keď ste mu ponúkli odvoz, odvetil: ,Nie, pôjdem sám.´ Boulogne je veľmi kopcovité mesto, no on sa neustále presúval len na svojej kolobežke. To je jedným z dôvodov, prečo je dnes tam, kde je. Pochádza z chudobných pomerov, žil v malom bytíku na parížskom predmestí a dostal sa na vrchol vlastnou cestou.“ Mužstvo z Boulogne na konci sezóny vypadlo do tretej ligy, no Kanté počas dvoch rokov zaujal a nadobudol vieru, že v budúcnosti môže byť profíkom.

zdroj: N´Golo Kanté - najlepší defenzívny štít na svete? (youtube.com)

Je všade - ako faktor strachu

Prestupom do Caen sa na túto úroveň začal posúvať. Tím v prvej sezóne postúpil do francúzskej Ligue 1, Kanté nevynechal jediné stretnutie. Nasledujúci ročník na seba upútal pozornosť, nik v Európe nevybojoval viac lôpt, než 169-centimetrová motorová myš zo stredu poľa. Ako 24-ročného ho do Anglicka priviedol Steve Walsh, bývalý skaut Leicestru, ktorého na svoju stranu po zložení majstrovského tímu pretiahol Everton. Kanté napriek počiatočným pochybnostiam o jeho fyzickej nepripravenosti začal dominovať všetkým pre jeho post relevantným štatistikám. Od jeho príchodu do Premier League nik nepredviedol viac úspešných sklzov a nik nezastavil viac útočných akcií súpera. Len pätica hráčov za ten čas nabehala viac kilometrov. Vďaka obrovskej intenzite a obrovskom zábere pokrývaného územia dodával komfort stopérskej dvojici Huth - Morgan, ktorá tým pádom mohla pôsobiť hlbšie a na rozdiel od aktuálneho ročníka nedoplácala na rýchlostný deficit.

Kantého hru azda najvýstižnejšie opísal útočník konkurenčného Watfordu Troy Deeney: „Vždy, keď sme vlani hrali proti Leicestru, mal som strach, že sa blíži Kanté. Vedel som, že nemáme veľa času, než získa loptu späť. Aj keď sme ten čas mali, neustále som myslel na to, že tam možno niekde je a tak som sa snažil našu rozohrávku viac urýchliť.“ Náhradný gólman z majstrovskej sezóny Leicestru Mark Schwarzer pozorne sledoval jeho výkony: „Boli na špičkovej úrovni. Hráči sa od samého začiatku škrabali na hlavách a čudovali, ako to robí. Súperi si po stratách lopty pripadali, akoby ich niekto prepadol.“ Francúzovu výnimočnosť popísal i odborník televízie BBC Phil Neville: „Myslel som, že je typická ,šestka´ ako Claude Makelélé. On však dokáže hrať ako ,osmička´ i ,desiatka´. Dokáže hrať kdekoľvek, na troch rôznych pozíciách. Je najkomplexnejším stredopoliarom v Premier League od čias Roya Keana v Manchestri United.“

zdroj: Hlášky, vďaka ktorým je N´Golo Kanté v ostatných mesiacoch fenoménom sociálnych sietí. (twitter)

Phil Neville šiel v svojej analýze hlbšie a zamyslel sa nad možným úskalím nasledujúcej Kantého sezóny v Chelsea, ktorá v tej aktuálnej smeruje k víťazstvu v Premier League: „Na Eure 2016 sme videli, že je pripravený na medzinárodnú úroveň. Myslím však, že Liga majstrov je ešte o level vyššie. Dokáže hrať s takou energiou a intenzitou pravidelne stredu - sobotu -stredu? 50-60 zápasov v sezóne?“ Tréner Chelsea Antonio Conte taktiež zostáva koncentrovaný na progres francúzskeho drahokamu: „Má ešte dostatok priestoru na zlepšenie. Predovšetkým čo sa týka progresívnych prihrávok smerom dopredu. Môže sa ešte zlepšiť a byť komplexnejším hráčom.“ Odborníci sa zhodujú, že Francúz už teraz patrí k najlepším hráčom na svojom poste. Kanté sa však napriek celosvetovej pozornosti nezmenil. Zostáva skromným a usmievavým chlapcom, pripravený plniť trénerove pokyny a rozdať sa pre blaho tímu. Po Londýne sa už nepremáva na kolobežke, brázdi ho Mini Cooprom. Autom skromným ako N´Golo Kanté sám.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Francúzsko - Ligue 1

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia