spravy.sk spravy.sk

Zima plná zvratov, Machovec skoro prišiel pre pažravých agentov o nervy

Futbalový život je nevyspytateľný. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil aj exmyjavský hráč Jaroslav Machovec, ktorý sa po hektickom štvrťroku môže opäť sústrediť na profesionálny futbal. Behom posledných mesiacov bol blízko k angažmánu až pri siedmich mužstvách.

Všetok zhon začal len pár dní pred Vianocami. Vedenie myjavského tímu si zvolalo všetkých hráčov na mimoriadne stretnutie, na ktorom im oznámili, že sa klub odhlasuje z Fortuna ligy. „Je to vec majiteľov, podľa mňa sa aspoň sezóna dohrať mohla. Hra z našej strany veľmi dobrá nebola, to je pravda, ale v klube všetko fungovalo na úrovni. Po poslednom zápase sa hovorilo, že chceme bojovať o poháre a už o týždeň bolo všetko inak. To ma zarazilo,“ vrátil sa Jaroslav Machovec k nepríjemnej udalosti v našom futbale.

Odchod po polsezóne výrazne ovplyvnil aj kvalitu ligovej súťaže. Hoci mal skúsený obranca dosť vlastných problémov, jarnú časť Fortuna ligy sleduje. „Nepáči sa mi to. Po odstúpení Myjavy už liga nemá úroveň. Keď nikto nevypadáva, nie je o čo hrať, z čoho potom ťažia kluby ako Prešov. Bojuje sa iba o pohárové priečky, kde síce Žilinčania majú menší výpadok, ale myslím si, že titul napokon určite získajú,“ vyjadril sa smerom k aktuálnej situácii na Slovensku.

Machovec paril medzi kľúčových hráčov Myjavy, napokon nové pôsobisko našiel ako posledný. (foto: Róbert Fritz)

K prvému dňu tohto roka rozviazal s kopaničiarmi zmluvu a prípravu začal v druholigovej Nitre, kam ho pozval nový kormidelník Ivan Galád. „Tréner mi ponúkol angažmán, ale chcel som osobne počkať na niečo lepšie. Nemám dvadsať rokov, chcel som si ešte dačo zarobiť,“ otvorene priznáva odchovanec nitrianskeho tímu, ktorému bude držať palce v bojoch o najvyššiu súťaž. „Myslím si, že na ňu majú. Dobre to tam funguje, finančne sú zabezpečení. Chcú postúpiť, preto ma volali pomôcť,“ dodal.

Kontakt s Nitrou sa rozhodol prerušiť, keďže sa mu ozval klub zo stredu tabuľky najvyššej škótskej súťaže. Nádej na lepšie pôsobisko však rýchlo spľasla. „V piatok hrali v rakúskom Mattersburgu prípravný zápas a mne oznámili, že v pondelok letím za nimi do Škótska. Podrobnosti mi mali dať vedieť koncom týždňa. Človek, čo sa mi mal ozvať, sa ale ozval až v strede budúceho týždňa, vraj musel ísť urgentne na nejakú operáciu a pokúsi sa to dodatočne vybaviť. No nevybavil,“ vysvetlil s nešťastným hlasom.

Po nevydarenej dohode so škótskym prvoligistom smerovali kroky Jaroslava Machovca do druhej poľskej súťaže. „Išiel som do tímu Zaglebie Sosnowiec, ktorý strácal po jeseni tri body na čelo tabuľky. Asistenta trénera tam robí Michal Farkaš, ktorý kedysi hrával za Nitru. Ukázal som sa dobre, hrali sme aj zápas proti Wisle Krakov, boli so mnou spokojní,“ priblížil tridsaťročný futbalista, ktorého napokon zavialo do Ázie. „Aj keď som s nimi bol už na podmienkach dohodnutý, ozvali sa mi z Kazachstanu. Ponúkli mi lepšie financie, išiel som to vyskúšať a Poľsko som odmietol.“

V súboji so svojim bývalým spoluhráčom z kopaníc Filipom Oršulom. (foto: TASR)

V Turecku, kde sa v zime pripravovali kazašské tímy, to však bol opäť krok trochu vedľa. Najprv išiel do klubu Kaisar, ktorý je momentálne po dvoch ligových kolách na čele tabuľky. „Mali v tíme až osem cudzincov a podľa ligového poriadku by tréner musel niekoho vyhodiť. To však on nechcel a tak mi povedal, aby som došiel v pondelok, keď príde aj prezident klubu. Ak by on rozhodol, že sa bude vyhadzovať, potom by som mohol do tímu prísť. Ale na to sa mi čakať nechcelo,“ priznal Machovec.

Vzápätí sa mu však ozval ďalší agent, ktorý mu vybavil skúšku v tíme Irtysh Pavlodar, ktorý sa takisto ako Kaisar predstaví v budúcej sezóne v Európskej lige. „Prešiel som za nimi len do vedľajšieho hotelu. Nastúpil som na prípravný zápas, dal som dva góly, aj som prihrával. Tréner bol spokojný, prakticky sme boli dohodnutí. V tom sa ale do toho obula tretia strana, ktorá mi skúšku vybavila, no ako to už len mohlo dopadnúť...,“ položil rečnícku otázku.

Bol to už v poradí piaty tím, ktorého dres v priebehu zimy obliekal. „Už som bol z toho všetkého na nervy,“ spomína defenzívne ladený futbalista. „V Pavlodare som sa pritom aj dobre cítil, pôsobilo tam mnoho výborných futbalistov, všetko bolo super. Tréneri ma po zápase chválili, boli so mnou veľmi spokojní. Chcel som tam zostať. Ale žiaľ, začali sa do toho montovať dve strany, padlo to a hádzali vinu jeden na druhého. Nuž, ľudia sú pažraví,“ vrátil sa k nevydarenej skúške, po ktorej opäť musel hľadať niečo nové.

Pri podpise novej zmluvy v tíme GKS Tychy (foto: gkstychy.info)

Všetko nasvedčovalo tomu, že rodák z Česka, odkiaľ pochádza jeho mama, sa vráti do slovenskej ligy. S ponukou ho oslovili Zlaté Moravce. „Volal mi tréner Juraj Jarábek, absolvoval som dva tréningy. Mali už pre mňa aj prichystanú zmluvu, ale ozvali sa mi z Poľska, tak som išiel napokon tam,“ povedal dnes už hráč poľského druholigového tímu GKS Tychy, ktorý sa nachádza na šestnástom mieste v 18-člennej súťaži.

„Ozvali sa mi minulý týždeň, ale naťahovalo sa to, riešili sa provízie a neviem čo všetko, až do stredy. Po tých skúsenostiach som už ani neveril, že tu zostanem. Oni chceli podpísať zmluvu na rok a pol a v prípade zostupu by som sa stal voľným hráčom. Ja som však presadzoval zmluvu do leta, predsalen budem mať potom viac času na hľadanie angažmánu. Mám tridsať rokov, chcem si ešte niečo zarobiť. Podpísali sme teda kontrakt do konca sezóny, po nej si prípadne môžeme ešte sadnúť. Teraz som rád, že konečne môžem hrať,“ povedal o príchode do mužstva po strastiplnej zime Machovec.

Angažmán v Poľsku vyhral najmä pre podmienky, ktoré v klube našiel. „Nemôžem sa sťažovať. Všetko tu funguje, aj sú tu dobré finančné podmienky. Celý šport riadi mesto, teda aj futbal, aj hokej, aj ešte jeden šport. Na starosti to má jeden prezident a každý tím má svojho športového riaditeľa. Máme tu nádherný futbalový štadión, kde dennodenne trénujeme. Postarané je aj o regeneráciu, dokonca sú k dispozícii aj napríklad kryokomory. Takáto úroveň u nás nie je ani v prvej lige,“ pochvaľuje si.

V tíme pôsobí aj brankárska dvojka Marek Igaz, bývalý hráč Dubnice, Púchova či Borčíc. „Doteraz sme sa nepoznali, ale teraz mi veľmi pomáha, ak niečomu nerozumiem. Veľmi dobrý chalan,“ hovorí o svojom slovenskom kolegovi Machovec, ktorý bude pravdepodobne jediným legionárom v základnej zostave Tychy. V širšom kádri pôsobí len jeden Moldavec a Švéd. „Tréner pôsobí prísne. Viem, že pochádza z Ruska, ale dvadsať rokov už žije v Poľsku. Všetko mám však vo svojich rukách, musím sa ukázať. Za posledné tri mesiace som riadne nehral zápas, ale hádam mi to pôjde,“ zakončil slovenský obranca.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia