spravy.sk spravy.sk

Uroš Matič už nechce byť len bratom Nemanju

Obrenovac, Jedinstvo, MFK Košice a Benfica Lisabon. Kluby, v ktorých Uroš Matič (26) kopíroval cestu o dva roky staršieho a slávnejšieho brata Nemanju. Kým Uroš v doterajšej kariére len čaká na výraznejší úspech, Nemanja sa už tešil z ligových titulov a národných pohárov v Anglicku, Portugalsku, získal i Slovenský pohár, zahral si finále Európskej ligy, pravidelne reprezentuje Srbsko. Mladší z bratskej dvojice je však po zimnom prestupe zo Sturmu Graz do FC Kodaň pripravený vytvoriť vlastný odkaz. Titul s jedenásťnásobným dánskym šampiónom a budúcoročná účasť v Lige majstrov by mali byť prvými krokmi na ceste k získaniu patričného renomé.

Urošovu Kodaň preverí ostrý vstup do jarnej časti. „Levov“ vo štvrtok čaká úvodný duel šestnásťfinále Európskej ligy na pôde Ludogorecu Razgrad, následne obhajujú vedúcu priečku v dánskej lige na domácej pôde v mestskom derby proti Bröndby. Matič hral v generálke na druhú polovicu sezóny v prípravnom stretnutí s Rosenborgom (0:2) v základnej zostave i na úkor slovenského reprezentanta Jána Greguša, v úvodnej jedenástke by nemal chýbať ani na pôde bulharského šampióna. Nemanja na rozdiel od menej slávneho súrodenca na jar v Európe nepôsobí, no obaja môžu ťažiť z komfortných pozícií v bojoch o národné tituly (Nemanjova Chelsea vedie anglickú ligu s osembodovým náskokom, Kodaň má k dobru jedenásť).

Uroš Matič (vľavo) a Dávid Škutka sa tešia z gólu Košíc. (tasr)

„Nemanja je môj brat, no ja nie som len jeho súrodencom, som taktiež futbalista a myslím, že si dokážem nájsť v Kodani svoje miesto a vytvorím si vlastné meno,“  načal Uroš Matič o veľkej výzve, ktorá naňho čaká po prestupe do Dánska. „Vždy je len dobré, keď máte možnosť vyhrať takmer každý ligový zápas a môžete si následne zahrať v Lige majstrov. Je to snom každého hráča a ja nie som iný. Počul som o atmosfére, ktorá na štadióne panuje počas európskych večerov. Sústreďme sa však zatiaľ na zajtrajšok a potom sa môžeme koncentrovať na veľké výzvy,“  dodáva. Uroš po odchode z Košíc v roku 2013 dostával v Benfice priestor iba v rezervnom tíme, po bratovom príchode odišiel do holandskej Bredy. Po dva a pol roku v tíme NAC a jeseni v Rakúsku tvrdí, že sa konečne dostal do veľkého klubu, ktorý odpovedá jeho cieľom.

„Kodaň je veľký klub a zodpovedá mojím vysokým futbalovým i životným ambíciám. Tým, že som sa sem dostal, sa nechcem uspokojiť. Prišiel som ukázať svoju kvalitu, vyhrávať s klubom tituly, robiť fanúšikov šťastných,“ hovorí pre goal.com mladší z bratskej dvojice, ktorých otec v osemdesiatych rokoch minulého storočia hrával profesionálne v Srbsku ako fyzicky skvele disponovaný stopér schopný nastúpiť i na hrote útoku. Práve rodičia v začiatkoch vehementne podporovali futbalové nadanie svojich detí. „Opustiť domov bolo pre mňa náročné, mal som len sedemnásť rokov. Odísť zo Srbska bol veľký krok. Nemohol som prísť domov každý víkend a keď ste mladý, tak to cítite. Behom rokov sa to však stalo prirodzenou súčasťou môjho života. Futbal je moja práca, užívam si to. Horšie to bolo pre rodičov, ktorých obaja synovia v mladom veku odišli na západ do Európy. Napriek tomu ma podporovali, čo mi pomohlo. Žil som na Slovensku, v Portugalsku, Holandsku či Rakúsku. Sťahovať sa do inej krajiny pre mňa nie je zvlášť veľkou vecou, som adaptívny. Vždy som si našiel cestu k novému spôsobu života. Rovnako je tomu tak i teraz v Kodani, kde sú ku mne všetci od prvého dňa veľmi milí a ja za to ďakujem,“  hovorí Matič.

Nemanja a Uroš Matičovci. (Joao Trindade, Mozzart Sport)

V rodine Matičovcov sa možno budú musieť vyrovnať s novou situáciu, keď by súrodenci mohli teoreticky stáť proti sebe v budúcej sezóne Ligy majstrov. Obaja majú k tomu nakročené náramne, vedú svoje národné súťaže. „Pre moju rodinu by bolo nádherné mať v Lige majstrov mňa i brata. Bol by to najlepší scenár, keby sme si mohli zahrať proti sebe. Dovtedy sa však musí stať ešte veľa vecí. V najbližších šiestich mesiacoch musíme vyhrať so svojimi klubmi ligové súťaže a dostať sa do skupinovej fázy,“  vracia sa do reality Uroš Matič. Každopádne, pokiaľ by došlo na túto eventualitu, bola by to výborná reklama i pre slovenský futbal. Obaja bratia totiž spravili prvé významné kroky v profesionálnej kariére práve v košickom Čermeli. Nemanja sa z východoslovenskej metropoly odrazil k európskej smotánke, mladší súrodenec doposiaľ trochu strádal. Teraz však dostáva výraznú príležitosť dobehnúť zameškané. Dokáže Uroš na severe Európy dorásť svojho veľkého brata?

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia