spravy.sk spravy.sk

Teroristický útok po zápase Besiktasu s Bursasporom, zomrelo 38 ľudí (video)

V blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu prišlo v sobotu večer asi hodinu po ligovom zápase Besiktas - Bursaspor (2:1) k dvom silným explóziám

Dva výbuchy, ktoré sa odohrali v sobotu večer neďaleko futbalového štadióna Besiktasu v centre Istanbulu, si vyžiadali 38 obetí a 155 zranených. Medzi obeťami je 30 príslušníkov polície, siedmi civilisti a jedna osoba, ktorej totožnosť nie je určená. Informoval o tom turecký minister vnútra Süleyman Soylu.

Soylu dodal, že v súvislosti s útokmi bolo zadržaných trinásť podozrivých. Bezpečnostné zdroje predtým informovali o 13, neskôr o 15 obetiach na životoch.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.

K explóziám prišlo v blízkosti nového štadióna Vodafone Arena v európskej časti Istanbulu asi hodinu po ligovom zápase Besiktas - Bursaspor (2:1). Soylu v sobotu večer vyhlásil, že jeden z výbuchov sa odohral priamo pred štadiónom, druhý spáchal samovražedný atentátnik v priľahlom parku. Terčom útoku boli podľa všetkého príslušníci polície, ktorí predtým na štadióne hliadkovali počas stretnutia.

Ako informovala agentúra AP terčom útoku mal byť policajný autobus. "Domnievame sa, že išlo o bombový útok automobilom na stanovisko policajných jednotiek pri východe fanúšikov Bursasporu už po ich odchode. Ešte nemáme informácie o počte obetí. Dúfame, že nebudú žiadne. Terčom bola polícia," citovala štátna tlačová agentúra Anadolu Agency ministra vnútra.

Turecká rada pre rozhlasové a televízne vysielanie - ako je v krajine v podobných prípadoch obvyklé - vydala dočasný zákaz vysielania spravodajských materiálov o výbuchoch v Istanbule, aby "sa zabránilo zverejneniu správ, ktoré môžu mať za následok strach, paniku alebo chaos, alebo poslúžiť cieľom teroristických organizácií."

V Turecku bol na dnes vyhlásený štátny smútok a vlajky na území celej krajiny i na tureckých vyslanectvách v zahraničí zvesené na pol žrde.
      
K zodpovednosti za výbuchy sa zatiaľ nikto neprihlásil.  Istanbul však tento rok zažil viacero útokov, ktoré turecké úrady pripísali buď extrémistickej organizácii Islamský štát, alebo kurdským povstalcom.

 

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia