spravy.sk spravy.sk

Islanďania sa dokonale predali. Bude o nich v lete záujem? (video)

Majstrovstvá Európy vo Francúzsku nás už neraz prekvapili. Zrejme najväčším zázrakom bola úspešná púť reprezentácie Islandu, ktorá sa preslávila najmä svojou tímovou spoluprácou a súdržnosťou

Majstrovstvá Európy vo Francúzsku nás už neraz prekvapili. Zrejme najväčším zázrakom bola relatívne úspešná púť reprezentácie Islandu, ktorá sa preslávila najmä svojou tímovou spoluprácou a súdržnosťou. Avšak, každý úspešný tím by mal mať vo svojich štruktúrach aj herne vyčnievajúcich hráčov. Island, ktorý to dotiahol až do štvrťfinále, takýmto celkom určite je a nebude žiadnym prekvapením, ak si niektorý z hrdých reprezentantov už čoskoro finančne výrazne polepší.

Pohľady fanúšikov z celého sveta sa v nedeľu večer upierali na Island, ostrovný štát s počtom obyvateľov menším ako je počet občanov mesta Nice, kde Island písal 27. júna históriu. Akýmsi tmelom tohto skvelého kolektívu je ešte pred pár dňami podceňovaná dvojica trénerov Lars Lagerbäck a Heimir Hallgrímsson. Táto skvelá “banda“ si pripísala dva cenné triumfy, dokázala poraziť Rakúsko a do histórie sa zapísala najmä výhrou vo veľkom štýle nad Anglickom. Kľúčovú rolu predstavuje najmä tímová práca, no niektoré mená bystúpili pomaly ale isto do popredia.

Niektorí hráči sa svojimi oduševnenými výkonmi dostali do hľadáčikov popredných európskych veľkoklubov a už počas tohto letného prestupového obdobia môžeme očakávať správy o angažovaní Islanďanov. Odhliadnuc od výsledku nedeľného zápasu na Stade de France proti Francúzsku, ponuky pre hráčov Islandu budú lákavé.

Poďme sa pozrieť na najhorúcejších kandidátov na prestup z Islandských radov.

Ragnar Sigurdsson – obranca - FK Krasnodar

Tomuto pilieru islandskej obrany po jedno desaťročie sa dostáva väčšieho uznania až v posledných dňoch. Tridsaťročný Sigurdsson preukazuje svoje schopnosti v FK Krasnodar v ruskej Premier League, kde sa aj jeho pričinením umiestnil klub z mesta pri rieke Kubaň na veľmi solídnom štvrtom mieste.

Do Ruska sa presťahoval z Dánskej Kodane, kde zbieral veľmi cenné skúsenosti s európskym štýlom hry. Rozhodol sa posunúť svoju hru o level vyššie, a preto bol FK Krasnodar vhodná voľba. Rodák z Reykjaviku je v súčasnosti spájaný s prestupom do klubu šampióna anglickej Premier League Leicester City, ale údajný záujem preukazuje aj Tottenham Hotspur. Samotný hráč priznal interes klubov na základe jeho výkonov na EURO 2016.

Bol to práve jeho gól, ktorý vyrovnal stav na 1:1 v nezabudnuteľnom zápase proti Anglicku. Jeho spoľahlivá hra na oboch stranách ihriska môže predstavovať veľmi veľkú pomoc pre akýkoľvek tím.

Aron Gunnarsson – stredopoliar – Cardiff City

Gunnarsson sa postaral o symbolické foto EURO 2016, ktoré vzniklo počas osláv víťazstva nad Anglickom, kedy viedol svojich krajanov pri  hromovom “HU“ potlesku.

Je to prirodzený vodca. Aj napriek ostrieľanejším hráčom v tíme vložil práve do dvadsaťsedemročného Arona tréner dôveru v podobe kapitánskej pásky. Táto skala islandskej obrany sa predstavila na medzinárodnej úrovni po prvýkrát v kvalifikácii na majstrovstvá Európy hráčov do 21 rokov, kde si zahrala po boku terajších spoluhráčov Gylfi Sigurdssona a Kolbeinna Sigthorssona.

Dvadsaťsedemročného srdciara charakterizuje nebojácnosť ísť do každého súboja naplno, bojuje o každé miesto na trávniku a súperom nedaruje nič zadarmo. Jeho zručnosti pri dlhých vhadzovaniach sú samozrejme veľmi dobre známe.

Gunnarssonova klubová budúcnosť je momentálne vo hviezdach. Súčasný hráč Cardiff City odohral v anglickej Premier League viac ako 200 zápasov a v minulej sezóne predstavoval pre svojho trénera spoľahlivého stredopoliara, čím si zaslúžil pravidelnú miestenku v základnej zostave. Už pred šampionátom sa špekulovalo o jeho prestupe, takže Aron ešte na trhu zamieša kartami.

Birkir Bjarnason – stredopoliar - FC Bazilej

Bjarnason je s jeho dlhými blonďavými vlasmi a prezývkou “Thor“ jeden z najľahšie zapamätateľných hráčov Islandu. Dokonca počas leta dostal zaujímavú ponuku nie od futbalového klubu, ale od britského maloobchodníka, ktorá je spätá s modelingom.

O nepochybnom talente tohto stredopoliara hrajúceho na pravej strane sa povráva už dlhšiu dobu, no jeho pôsobenie v klube talianskej Serie A Sampdorie Janov nebolo veľmi úspešné. V štrnástich zápasoch nestrelil ani jeden gól a videl jednu žltú kartu. Dá sa povedať, že EURO mu ponúklo reštart jeho kariéry.

Dvadsaťosemročný rodák z Akureyri, ktorého prednosťami sú dynamickosť a vytrvalosť, predstavuje pre svoju krajinu výraznú posilu. Vždy je vysunutý vpredu a svojim pohybom pokrýva veľkú časť ihriska. Jeho neoblomnosť a viera v úspech sa pretavili do historického gólu v zápase proti portugalskej reprezentácii na čele s Cristianom Ronaldom.

Švajčiarsky šampión sa už zrejme v Bazileji dlho neohreje a očakáva sa pomerne veľký súboj o stredopoliara z krajiny gejzírov.

Johann Berg Gudmundsson – krídlo – Charlton Athletic

Zdá sa to trochu nezmyselné zaraďovať Gudmundssona do tejto rubriky, avšak tento krídelník má zmluvu s klubom Charlton Athletic. S klubom, ktorý hrá tretiu najvyššiu anglickú súťaž. Charlton zostúpil v minulej sezóne do League One, ale tento dvadsaťpäťročný, pomerne slušne platený hráč, sa bude zrejme porúčať. Vďaka predvádzanej hre na ME si môže zaistiť solídnu ponuku od niektorého z európskych klubov.

Údajne sa o ľavonohého, presne centrujúceho hráča zaujíma zástupca z Ligue 1 FC Metz. Práve center z jeho kopačky smeroval na Birkira Bjarnasona, ktorý si otvoril svoj strelecký účet na majstrovstvách Európy proti Portugalsku.

Nie príliš vysoký reprezentant sa veľmi výrazným spôsobom pripomenul hneď vo svojom premiérovom zápase na medzinárodnej scéne v roku 2013, keď vsietil do bránky “Helvetského kríža“ tri góly.

{+t68679}

Gylfi Sigurdsson – stredopoliar – Swansea City

Island má najsilnejšie zastúpenie v strede poľa, a preto je v tejto rubrike aj do tretice stredopoliar. Gylfi Sigurdsson predstavoval na začiatku ME najzvučnejšie meno spomedzi jeho reprezentačných “parťákov“. Svoju povesť nenalomil, fanúšikov pútal svojimi výkonmi, ktoré mali vysokú úroveň. Hviezdne maniére mu nie sú blízke a pracuje rovnako tvrdo, ako jeho doposiaľ menej známi spoluhráči. Sigurdssona zastihla kvalifikácia na EURO vo skvelej forme, skóroval celkovo šesťkrát, z toho tri góly dal do siete Holandska pri výhrach 2:0 a 1:0.

Po boku Gunnarssona v strede poľa plní rolu tvorcu hry. V zápase proti Maďarsku strelil gól z pokutového kopu, čím zabezpečil svojmu tímu remízu.

Sigurdsson sa môže v súčasnosti pýšiť titulom národného hrdinu. Ten si zaslúžil najmä za vynikajúce výkony proti Holandsku počas kvalifikácie. Podobne ako jeho kolega Bjarnason nezožal úspech po veľkom prestupe jeho kariéry. V anglickom klube Tottenham Hotspur odohral celkovo dve sezóny, pripísal si na svoje konto 58 štartov. Z gólu sa radoval osemkrát.

[fbpage-53517587929]

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: EURO 2016 - Francúzsko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia