spravy.sk spravy.sk

Dubovský má v múzeu Realu Oviedo svoje miesto, Sanz: Patril k legendám

"Peter bol nielen vynikajúci futbalista, ale aj skvelý človek. Spomínam si na neho veľmi dobre, patril medzi najväčšie legendy nášho klubu," vravel Miguel Sanz

Meno legendárneho slovenského futbalistu Petra Dubovského sa v týchto dňoch pri príležitosti kvalifikačného zápasu EURO 2016 skloňuje v Oviede na každom kroku. O tom, že sa v miestnom klube Real Oviedo nezmazateľne zapísal do histórie, svedčia "suveníry", ktoré sú starostlivo uchované v múzeu Štadióna Carlosa Tartierea.

Jeho správca Miguel Sanz pred sobotňajším zápasom Španielska a Slovenska s hrdosťou povodil hosťujúcich novinárov v jednotlivých miestnostiach múzea, v ktorom sa nachádza viacero vzácností o Petrovi Dubovskom - jeho dres, zápasové fotografie ako aj portréty z obdobia rokov 1995-2000, keď bol miláčikom oviedských fanúšikov.

"Peter bol nielen vynikajúci futbalista, ale aj skvelý človek. Spomínam si na neho veľmi dobre, patril medzi najväčšie legendy nášho klubu. Okrem neho tu zanechali výraznú stopu aj ďalší známi hráči, za všetkých spomeniem Slavišu Jokanoviča, Isidra Lángaru alebo Julia Delyho Valdésa," vravel Miguel Sanz a ukazoval na "vitríny slávy", v ktorých sú prostredníctvom fotografií, novinových výstrižkov a získaných pohárov zachytené najslávnejšie momenty 89-ročnej histórie astúrskeho klubu.

Peter Dubovský sa narodil v roku 1972 v Bratislave. S futbalom začínal vo Vinohradoch, neskôr žiaril v drese bratislavského Slovana, s ktorým v sezóne 1991/1992 získal titul. Dubovský k nemu prispel 27 gólmi a stal sa kráľom strelcov. V nasledujúcej sezóne si to zopakoval. Slovan následne v prvom kole Európskeho pohára majstrov narazil na slávny Real Madrid. V prvom zápase prehral 1:2, keď jediný jeho gól strelil Dubovský. V odvete potom Slovan iba remizoval na Santiago Bernabeu a z pohára vypadol, no v spomínanom zápase s Realom padol mladý "Dubák" do oka madridským funkcionárom.

Po poslednej federálnej sezóne 1992/1993 putoval do hviezdneho španielskeho mužstva. V prvej sezóne v Madride nastupoval pravidelne, v 26 zápasoch však zaznamenal len jeden gól. V tej ďalšej hrával už len sporadicky a tak prestúpil do Ovieda. V modrom drese strávil päť sezón a strelil sedemnásť gólov. Bol lídrom nielen v klube, ale aj v reprezentácii, za ktorú odohral 33 zápasov a nastrieľal dvanásť gólov. Zahral si aj v československom tíme, kde odohral štrnásť zápasov a strelil deväť gólov.

Medzi najväčšie koníčky Dubovského patrilo aj fotografovanie, ktoré sa mu stalo osudným. V júni 2000 sa vybral na dovolenku do Thajska, kde sa pri fotení vodopádov nešťastne pošmykol a spadol z výšky viac ako desať metrov, pričom utrpel silné krvácanie a poškodenie mozgu. Lekárska pomoc prišla neskoro. Na jeho počesť sa od roku 2000 každoročne odovzdáva Cena Petra Dubovského, určená mladým talentovaným futbalistom do 21 rokov. Od roku 2000 klub ŠK Slovan Bratislava organizuje na jeho počesť turnaj futbalových prípraviek.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia