spravy.sk spravy.sk

Koľko stojí štadión?

Viaceré kluby s pomocou štátnej podpory skultúrnili svoje stánky a dokonca sme sa po rokoch chátrania dočkali (alebo sa dočkáme) aj nových futbalových stánkov

Zdá sa, že slovenskému fanúšikovi sa začína blýskať na lepšie časy. Aspoň čo sa týka kultúry prostredia na štadiónoch. Viaceré kluby s pomocou štátnej podpory skultúrnili svoje stánky a dokonca sme sa po rokoch chátrania dočkali (alebo sa dočkáme) aj nových futbalových stánkov.

Nebudem tu rozoberať štátnu podporu, nebudem rozoberať či tieto prostriedky mali, alebo nemali byť vyhradené zo štátneho rozpočtu, nebudem ani rozoberať pôvod súkromných peňazí. Koľko ľudí, toľko názorov. Vieme, že nefunguje zdravotníctvo, školstvo, nefunguje takmer nič. Napriek tomu som toho názoru, že to bol od vlády dobrý krok.

Skôr sa chcem zamerať na spôsob, ako sa s týmito financiami nakladá. Tu už nie je všetko čisté, fanúšikovské skupiny na seba útočia v diskusiách a každý má pocit, že práve ten ich štadión sa stavia zo súkromných peňazí a tí druhí parazitujú.

Štadión za štátne, či za svoje?

Fanúšikovia Trnavy majú pocit, že ich aréna sa stavia za súkromné peniaze, detto fanúšikovia belasých. Ako to teda vlastne je? V tomto článku sa zameriam na tieto dva štadióny, ktoré sa stavajú, respektíve budú sa stavať (snáď už naozaj áno).

CITY ARÉNA TRNAVA - ŠTADIÓN ANTONA MALATINSKÉHO

Prvotné kalkulácie a návrhy rozpočtu boli na úrovni cca 15 - 16 miliónov eur. Táto čiastka sa mi popravde videla dosť nízka, hlavne keď teraz vidím, že sa nepostavila žiadna skladačka, ale poctivý betónový kolos. Po zverejnení štátneho programu a priklepnutí trinásťmiliónovej injekcie sa rozpočet zázračne navýšil na súčasných 28 miliónov eur. Vládna dotácia je väčšia ako je deklarovaných 40 percent z konečnej sumy. Vychádza to na približne 46 percent. Konečná cena sa mi však zdá pri porovnaní s podobnými projektmi v zahraničí reálna. Od samosprávy dostal investor pozemky na polyfunkciu s rozlohou 3,5 hektára za jedno euro. Štadión bude majetkom mesta, investor ho však dostane do prenájmu na tridsať rokov tiež za symbolické euro. Dôležitou informáciou je aj to, že SFZ bude mať na trnavskom štadióne 51-percentný akcionársky podiel.

{+T74016}

V letných mesiacoch minulého roka sa rozprúdila aj diskusia na tému štvrtej tribúny na štadióne, ktorá sa mala iba rekonštruovať. Samotný investor sa vyslovil, že v ďalšej etape zvažuje jej dostavanie. Dnes už vieme, že renováciou prejde aj samotná západná tribúna. Strešná konštrukcia zostane zachovaná, súčasný panelový skelet tribúny sa však nahradí novým tak, aby sa vizuálne zjednotil vzhľad tribúny s ostatnými časťami hľadiska. Západná tribúna tak bude zmodernizovaná a zvýši sa jej kapacita. V útrobách pribudnú toalety a bufety. S prácami sa začne zhruba v polovici apríla. Finálna kapacita štadióna by mala byť 20 460 divákov, náklady na prestavbu západnej tribúny a zázemia sa odhadujú na cca šesť až osem miliónov eur. Celkový rozpočet na stavbu štadióna bude približne 36 miliónov eur. Výška vládnej dotácie teda predstavuje cca 36 percent z celkovej hodnoty športovej časti - teda samotného štadióna.

BRATISLAVA - ŠTADIÓN TEHELNÉ POLE

Dopátrať sa k informáciám o rozpočte, ale hlavne o budúcom majetkovom vysporiadaní štadióna je priam sizyfovská úloha. Veľavravný je aj blog bratislavskej poslankyne pani Čahojovej - Národný futbalový tunel. Skúsime zhrnúť fakty. Kapacita by mala byť 20 500 divákov, rozpočet cca 70 miliónov eur. Štátna dotácia prostredníctvom SFZ bude 27,2 milióna eur. Majetkové vzťahy po dokončení veľmi nejasné. Za pozemky pod komerčnou časťou bude investor platiť mestu ročný nájom 50 000 eur.

{+T77104}

POROVNANIE OBOCH PROJEKTOV

Bratislava

Trnava

Trnava

s dostavbou

kapacita

20 500 divákov

19 000 divákov

20 460 divákov

celkový rozpočet

70 mil. €

28 mil. €

36 mil. €

štátna dotácia

27,2 mil. €

13 mil. €

13 mil. €

prepočet na 1 miesto

3 400 €

1 500 € *

1 760 €

majiteľ športovej časti štadióna

???

Mesto Trnava – 51% SFZ

Pozemky - komerčné

50 000 € / rok

1 €

* stavajú sa iba tri tribúny, štvrtá sa rekonštruuje

Ako vidíme, v oboch prípadoch sú zmluvy pre investorov výhodné, hlavne z pohľadu získania lukratívnych komerčných pozemkov. V prípade Trnavy za symbolické euro, v prípade Bratislavy je síce schválený komerčný nájom, suma je však s ohľadom na lukratívnosť pozemkov stále len symbolická. Buďme hlavne radi, že štadióny niekto postaví a budeme chodiť do kultúrneho prostredia.

Aj keď to tak môže vyznieť, tento článok nie je namierený proti Slovanu Bratislava. Má len poukázať na netransparentnosť a nakladanie s verejnými financiami. Predražený hokejový štadión v Bratislave už stojí.

Pre porovnanie prikladám niekoľko podobných projektov v zahraničí.

Štadión

kapacita

rozpočet

prepočet

na 1 miesto

Limoges, Stade de Beaublanc

20 901

50 mil. €

2 392 €

Debrecín, Nagyerdei Stadion

20 020

44 mil. €

2 200 €

Gent, Ghelamco Arena

20 000

50 mil. €

2 500 €

Budapešť, Albert Flórián Stadion

22 600

47 mil. €

2 080 €

Viedeň, Allianz Stadion

28 000

53 mil. €

1 890 €

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia