spravy.sk spravy.sk

Dudinho či Ondrej di María sníva o účasti vo varšavskom finále EL

"Niektorí ľudia ma pre moje technické schopnosti začali volať Dudinho, ale môžem vás uistiť, že som Slovák a nie Brazílčan!" smeje sa Ondrej Duda v rozhovore pre uefa.com

Ondrej Duda preletel našou futbalovou ligou ako víchor a okamžite upútal skautov z mnohých zahraničných klubov. V boji o jeho služby bola napokon úspešná Legia Varšava, kde sa uchytil a po necelom roku je tak ďaleko, že formou exkluzívneho rozhovoru mu dala príležitosť dokonca aj oficiálna stránka Európskej futbalovej únie (UEFA). Tá ho opísala aj ako hráča s prezývkami "Ondrej Di María" a "Dudinho", čo je pre čerstvo nominovaného reprezentanta Slovenska veľká pocta.

Varšavský klub má kvalitný káder a presadiť sa v ňom nie je jednoduché. Legia mala našliapnuté do hlavnej fázy Ligy majstrov, ale napriek tomu, že na ihrisku zdolala Celtic v súčte dvoch zápasov 6:1, pre niekoľkominútové nepovolené nastúpenie jedného zo svojich hráčov vypadla. Aj to však chlapcov okolo deväťnásťročného rodáka zo Sniny vymotivovalo a po troch zápasoch skupinovej fázy EL UEFA je Legia s deviatimi bodmi na prvom mieste skupiny L. 

"Bol to najkrajší gól mojej kariéry," vracia sa stredopoliar k nedávnemu zásahu zo zápasu s Metalistom Charkov v Kyjeve. "Podobný som už síce strelil aj v minulosti, ale ešte ako dorastenec. Nebol to však jediný skvelý okamih stretnutia: Dušan Kuciak chytil penaltu a naši fanúšikovia nám v Kyjeve vytvorili domáce prostredie. Metalist má dobrý tím, ale keď sme doma, tak cítime silu a pripravenosť spraviť ďalší krok. Aj pre tento štvrtok plánujeme jedinú vec, ktorou sú tri body."

Zaujímavé je to, že finále tohtoročnej edície Európskej ligy UEFA sa uskutoční práve vo Varšave. Poľský klub je solídne zabezpečený a s ročným rozpočtom vyše dvadsať miliónov eur si trúfa na vysoké méty. "Fiorentina, Dinamo Moskva a Legia Varšava," vysypal Duda z rukáva tri tímy, ktoré v skupinovej fáze zatiaľ nestratili ani bod. "Byť v tejto spoločnosti pre nás znamená veľmi veľa."

Jednou z najväčších osobností tímu Legie je Miroslav Radović, ktorý Dudu uznačuje za svojho futbalového syna. "Momentálne je zranený, ale pred zápasom s Metalistom mi povedal, že ho mám nahradiť a dať gól. Aj som ho dal a som rád, že som ho nesklamal. Neoznačuje ma len za svojho syna, ale volá ma aj Ondrej Di María," zasmial sa Duda, pre ktorého to nie je jediná prezývka: "Niektorí ľudia ma pre moje technické schopnosti začali volať Dudinho, ale môžem vás uistiť, že som Slovák a nie Brazílčan!"

Ondrej Duda ale nie je len ofenzívne nebezpečný hráč, no súperov vie aj poriadne "prerezať". Vo svojej skupine EL UEFA má na svojom konte momentálne najviac faulov - až pätnásť. A pamätáme sa aj na to, ako dostal v nedávnom súboji reprezentačnej dvadsaťjednotky červenú kartu. "Možno je to preto, lebo ešte nemám dostatok skúseností. Niekedy spravím faul, ktorému som sa mohol vyhnúť, ale sľubujem, že na tom zapracujem."

Tohtosezónny tajný cieľ Legie je jasný: postup do finále Európskej ligy, ktoré sa uskutoční na varšavskom národnom štadióne 27. mája budúceho roku. "Ideme krok po kroku, ale priznávam, že nám to už zišlo na um. Rozhodujúce je zachovať si skromnosť, ale prečo by sme nemohli snívať?" položil Ondrej Duda tajomnú otázku. "Moji rodičia dochádzajú zo Slovenska na väčšinu stretnutí Legie. A viem si predstaviť, že ak by sme postúpili do finále, tak o lístok by malo záujem omnoho viac členov mojej rodiny..."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Európska liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia