spravy.sk spravy.sk

Kopírujte Mourinha a futbal zomrie, varuje tréner Dánska Olsen

Morten Olsen: "Predstavte si, že by každé mužstvo hralo takým štýlom ako on. Mourinho vie hrať len defenzívne. Pritom Chelsea minula toľko peňazí na nákup dobrých hráčov"

Na kormidelníka anglického klubu FC Chelsea Josého Mourinha sa valí kritika zo všetkých strán. Obúvajú sa do neho legendy anglického futbalu, pripomienky k hernému štýlu, ktorý naordinoval "The Blues", majú aj jeho zverenci na čele s belgickým reprezentantom Edenom Hazardom a skeptické hlasy na adresu veľkého "The Special One" sa už najnovšie ozývajú aj zo zahraničia.

"José Mourinho je nebezpečenstvo pre futbal. Kopírujte ho a náš šport zomrie," varoval v rozhovore pre denník Bladet kouč dánskeho národného mužstva Morten Olsen svojich trénerských kolegov, aby sa šéfa Chelsea nesnažili napodobňovať.

V nedávnom šlágri anglickej Premier League uspel tím Josého Mourinha na pôde Liverpoolu spôsobom, že vo vlastnej šestnástke zaparkoval nie jeden, ale hneď dva autobusy, ktoré vytrvalo zastavovali akékoľvek útočné snahy vtedajšieho lídra anglickej najvyššej súťaže. V prvom semifinále Ligy majstrov v Madride dosiahol s rovnako defenzívnou taktikou bezgólový výsledok, a teda aj sľubnú pozíciu do odvety. Keď však na domácom trávniku mala Chelsea tvoriť a útočiť, tak vyhorela na celej čiare a do finále Ligy šampiónov nepostúpila.

{+T56215}

Aj preto je vlna kritiky na adresu kontroverzného portugalského trénerského mága čoraz väčšia a väčšia. "V súčasnom svete predstavuje José Mourinho nebezpečenstvo pre futbal. Predstavte si, že by každé mužstvo hralo takým štýlom ako on," nechal sa počuť šesťdesiatštyriročný kouč Morten Olsen, ktorý vedie dánsku reprezentáciu od roku 2000 a ako jej tréner má na konte viac ako sto stretnutí.

"Potom by to určite bola vyslovená nuda sledovať takéto zápasy. Osobne by som radšej uprednostnil dobrý film alebo išiel na prechádzku do lesa. Mourinho vie hrať len defenzívne. Pritom Chelsea minula toľko peňazí na nákup množstva dobrých hráčov. Prečo ich nevyužíva?" rozčuľoval sa Morten Olsen.

"Ak by sa našli aj ďalší tréneri, ktorí sa pokúsia okopírovať jeho herný štýl, tak futbal zomrie," varoval pred napodobňovaním taktiky naordinovanej portugalským kormidelníkom a dodal, že úplne chápe kritické výhrady Edena Hazarda na adresu Josého Mourinha po domácej prehre s Atléticom Madrid v semifinálovej odvete Ligy majstrov.

{+T71330}

Na poznámku novinára, že aj on sám v niektorých stretnutiach vsadil na defenzívnu kartu, reagoval Morten Olsen súhlasným pritakávaním, no zároveň pridal aj ďalšiu kritickú poznámku. "Samozrejme, sem-tam som aj ja zvolil obranný štýl hry, ale mali sme pritom jasný plán, ako prejsť do útoku. A rovnako ho má aj napríklad aj Pep Guardiola, ktorý je kvôli svojej futbalovej filozofii a poňatiu hry tiež kritizovaný," dodal tréner Dánska.

"Mourinho ho však nemá. Spolieha sa iba na defenzívu a dúfa, že Eden Hazard alebo Willian budú ťažiť zo svojich schopností a spravia niečo na vlastnú päsť," oprel sa na záver do Josého Mourinha Morten Olsen, ktorý nedávno predĺžil kontrakt s Dánskou futbalovou asociáciou do roku 2016.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Anglicko - Premier League

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia