spravy.sk spravy.sk

Hráči ani nedopozerali video do konca, spomína Ševela

Martin Ševela pre profutbal.sk: "Ak máte motiváciu, prekážky, ktoré prídu, zdolávate jednoduchšie. Ak máte svoje ambície, tak motivácia vám určite pomôže dostať sa ku svojmu snu"

Do výkopu majstrovského zápasu ostáva desať minúť. Hráči sú pripravení vybehnúť na trávnik a pobiť sa so súperom o víťazstvo. Každý futbalista má v tejto chvíli vlastný rituál. V tom prichádzajú členovia realizačného tímu a snažia sa kádru dodať na poslednú chvíľu maximálnu injekciu motivácie. Pod hradom Matúša Čáka zašli ešte ďalej. Tímu pred víkendovým duelom s MFK Košice pustili v kabíne motivačné video, v ktorom videli hráči sami seba. "Na Youtube je plno motivačných videí, ale toto bolo špeciálne tým, že hráči videli sami seba a z tohto pohľadu to bolo pre nich veľmi špecifické," skonštatoval pre profutbal.sk tréner AS Trenčín Martin Ševela.

Už po dvoch minútach boli chlapci plní energie

"Pred každým zápasom sa snažíme povzbudiť chlapcov. Niekedy im niečo porozprávame, inokedy im ponúkneme motivačné video. Naposledy nám však napadla myšlienka, že do samotného videa zakomponujeme ich samých," ponúkol vysvetlenie, ako vzniklo motivačné video pred stretnutím s Košicami Martin Ševela: "Chceli sme, aby v ňom boli vyjadrenia samotných hráčov, či už pred zápasom, alebo po zápase. Zvuk bol podložený fotografiami a podmaz robila energická hudba."

Výsledok corgoňligového stretnutia s Košicami (5:0) naznačuje, že motivačné video malo u hráčov trenčianskeho AS obrovský úspech. "Bolo krátke, malo zhruba dva a pol minúty. Chlapci videli, ako sa tešia z gólov a predvádzajú pekné akcie. Oni sami hovorili o tom, ako musíme hrať, ak chceme byť úspešní. Myslím si, že to bol veľmi dobrý nápad, ktorý mal skvelý vplyv na celú kabínu. A priebeh samotného stretnutia to len potvrdil," pokračoval v dialógu kormidelník aktuálne druhého tímu slovenskej najvyššej súťaže.

{+T68603}

Pri mentálnej príprave je veľmi dôležité aj načasovanie. "V tomto som mal tak trochu aj ja nezodpovedanú otázku. Nevedel som, či bude lepšie ukázať im video ihneď po taktickej príprave, ktorá končí zhruba hodinku pred výkopom, alebo či im ho pustíme až tesne pred odchodom na hraciu plochu," ponúkol svoj pohľad na vec Martin Ševela: "Napokon sme sa rozhodli, že im to pustíme tesne pred výkonom. Môžem prezradiť, že už po dvoch minútach boli niektorí chlapci plní energie a takí nabudení, že ani nedopozerali video dokonca. Už-už chceli vybehnúť na trávnik a zvíťaziť."

Možno by to fungovalo ešte ďalšie dva, možno tri víkendy

Líder trenčianskej lavičky je presvedčený, že motivovanie hráčov je veľmi dôležité. "Jednoznačne áno. Som presvedčený, že ak je futbalista namotivovaný tým správnym spôsobom, tak vie podať najlepší výkon," prezradil pre profutbal.sk bývalý hráč AS Trenčín, Slovana Bratislava, Interu Bratislava a Ozety Dukla Trenčín: "Musí mať motiváciu, aby zistil, aký má potenciál a kde sú jeho hranice. Týmito motivačnými videami to dokáže dosiahnuť. A teraz sa už nerozprávame len o hráčoch, ale aj o bežnom živote. Ak máte motiváciu, prekážky, ktoré prídu, zdolávate jednoduchšie. Ak máte svoje ambície, tak motivácia vám určite pomôže dostať sa ku svojmu snu."

{+T68604}

Šéf prvého tímu AS Trenčín následne prezradil, že pred posledným ligovým zápasom jesene pravdepodobne zvolia na Sihoti opäť iný druh motivácie. "Ja osobne som presvedčený, že ak by sme púšťali hráčom podobný obrazový materiál pred každým duelom, tak po čase by to už nemalo taký účinok. Možno by to fungovalo ešte ďalšie dva, možno tri víkendy," doplnil Martin Ševela a na záver jedným dychom dodal: "Je dobré, keď to obmieňate. Nemali by sme sa koncentrovať len na jeden spôsob, ale mať viacero vecí, ktoré dokážeme točiť a vstupovať tak efektívnejšie do mentálnej stránky našich hráčov."

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia