spravy.sk spravy.sk

Sheringham záchrancom Manchestru vo Fulhame

V januári minulého roku bola v Brazílii hviezda Manchesteru United David Beckham v zápase majstrovstiev sveta klubov proti mexickej Necaxe vylúčený, teraz mieri s tímom do finále F. A. cupu. Aký to rozdiel v priebehu

V januári minulého roku bola v Brazílii hviezda Manchesteru United David Beckham v zápase majstrovstiev sveta klubov proti mexickej Necaxe vylúčený, teraz mieri s tímom do finále F. A. cupu. Aký to rozdiel v priebehu 365 dní. Trénerovi anglického futbalového majstra Alexovi Fergusonovi spadol v nedeľu popoludní kameň zo srdca, keď Teddy Sheringham v súboji 3. kola Anglického pohára minútu pred koncom zrazil strelou z hranice šestnástky pomedzi nohy jedného z obrancov prvodivízny Fulham na kolená. „Už som s výhrou veľmi nepočítal. Živo som si vedel predstaviť Fulham na Old Trafford,“ vyhlásil Ferguson (v prípade remízy sa podľa pravidiel súťaže zápas zopakuje na pôde hosťujúceho tímu).

Fergusonovi i futbalistom Manchestru záležalo na prvom súboji v F. A. cupe po ročnej odmlke o čosi viac ako inokedy. Ich vlaňajšie odhlásenie z pohára kvôli účasti na MS klubov vyvolalo v konzervatívnom Anglicku vlnu rozhorčených protestov. Viacerí sa nazdávali, že tým klub z Old Trafford dehonestuje povesť najstaršej pohárovej súťaže na svete. Nedeľňajší výkon na trávniku Fulhamu však aj tých najväčších odporcov presvedčil, že Fergusonovým zverencom nie je F. A. cup ľahostajný. Na gól Nóra Solskjaera z ôsmej minúty dokázal odpovedať Francúz Fernandes v službách Fulhamu, po Sheringhamovej rane k ľavej žrdi však už tím zo štadióna Craven Cottage (v preklade Zbabelá chata) nestihol odpovedať.

Teddy Sheringham, ktorý sa na trávnik dostal až v 75. minúte namiesto Yorka, sa tak stal opäť hrdinom svojho tímu. Gól dal aj v poslednom zápase klubu v F. A. cupe v máji 1999, keď po finálovej výhre nad Newcastlom dvíhali fergusonovci nad hlavu víťaznú trofej. V 41. vystúpení v F. A. cupe sa trafil 25. raz! „To bol bonus k môjmu výkonu,“ usmieval sa Sheringham, ktorý sa po zranení vrátil na trávnik až minulý mesiac. „Teddy i ostatní mali obrovský hlad po víťazstve. Možno sme postúpili i s trochou šťastia, ale to v takých dramatických súbojoch, ako sú zápasy F. A. cupu, potrebujete. Netajím však, v tejto sezóne chceme pohár vyhrať,“ tvrdí na stránkach britského denníka The Sun kouč Manchestru Alex Ferguson. Fulhamský tréner Francúz Jean Tigana zobral prehru športovo. „Hrali sme dobre, Saha a Boa Morte fantasticky, ale doplatili na chyby v závere. Musíme si lepšie kryť loptu, tak, ako nám to dnes predviedol Manchester.“

Ďalšou prekážkou Manchestru na ceste do finále bude West Ham United. Druhú dvojicu 4. kola, v ktorej sa stretnú dva tímy najvyššej anglickej súťaže, uvidia fanúšikovia v Leedsi, kam príde o postup bojovať Liverpool. Stretnutia sa odohrajú 27. a 28. januára.

Článok bol uverejnený v denníku SME 9.1.2001

Odporúčame

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia